UOC Priest Father Ioann Krys' was abducted by TRC (Territorial Recruitment Center) officers and taken to a commission. The incident occurred in Kyiv, where the priest arrived after serving in Germany, according to a post on his Telegram channel by Member of Parliament Artem Dmytruk.
"The priest had all the documents proving that he had updated his information. But the TRC and the police, who were involved in this iniquity, were not interested in them," the message states.
According to the MP, the TRC received orders to detain UOC priests and send them to the front.
As previously reported by the UOJ, Dmytruk earlier wrote that in the Zakarpattia region, TRC officers had abducted two UOC priests.