Nobel Peace Prize awarded to a movement from Japan against nuclear weapons
The 2024 Nobel Peace Prize was awarded to the Japanese movement Nihon Hidankyo, which uses the stories of survivors of the atomic bombings of Hiroshima and Nagasaki to raise awareness about the dangers of nuclear weapons, reports The Nobel Prize on X.
"This grassroots movement of atomic bomb survivors from Hiroshima and Nagasaki, also known as Hibakusha, is receiving the peace prize for its efforts to achieve a world free of nuclear weapons and for demonstrating through witness testimony that nuclear weapons must never be used again," the statement reads.
A representative of the Nobel Committee stated that they inspire and inform people worldwide, as well as lay the groundwork for the future existence of humanity in conditions of safety.
This year, 286 candidates were nominated for the Nobel Peace Prize, including the UN High Commissioner for Refugees, Pope Francis, the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees (UNRWA), the International Court of Justice, and UN Secretary-General António Guterres.
As the UOJ reported, Zelensky and the Pope exchanged gifts: a painting about Bucha and the flower of peace.