Volyn RSA finally transfers UOC temple in Krymno to OCU
On September 7, 2021, the First Deputy Chairman of the Volyn Regional State Administration Sergei Movenko signed order No. 540 "On the transfer of a religious building", which completed the process of the transfer of the UOC church in the village of Krymno (Bronitsa), Kamen-Kashirsky district, to the OCU. The document was published on the website of the Volyn Regional State Administration.
"To transfer for permanent free use for religious needs to the religious organization ‘Religious Community of the Nativity of St. John the Forerunner of the Orthodox Church of Ukraine in the village of Krymno of the Kamen-Kashirsky district, Volyn region’ the cult building of the Nativity of St. John the Forerunner, located at the address: vlg. Krymno, Kamen-Kashirsky district, Volyn region,” says the order.
As reported, the Orthodox parish in the village of Krymno, which belonged to the united community of the adjacent villages of Krymno and Bronitsa, was one of the first to be re-registered to the OCU in 2019. The temple itself was seized by supporters of the new church structure in the winter of 2019, with the assistance of local authorities. The priest refused to go to the OCU. The parish of the UOC, however, survived, despite the loss of the church. Later, a new rector was appointed here, under whom the restoration of the parish was completed: on July 7, on the feast of the Nativity of John the Baptist, Archbishop Nathanael (Krikota) of Volyn and Lutsk consecrated the Church of the icon of the Mother of God "Quick to Hearken" in the village of Bronitsa.
A day later, on September 8, 2021, Sergei Movenko signed another "church" order No. 542, which, in addition to registering new OCU communities, deals with changes in the statute of the UOC parish in vlg. Vishenki of the Lutsk district (previously – the Rozhische district liquidated as a result of the reform).
"To register changes in the statute of the religious organization ‘St. Peter and Paul Community of the Ukrainian Orthodox Church’ of vlg. Vishenki, Lutsk region, in a new edition with the new name: the religious organization " St. Peter and Paul religious community of the Orthodox Church of Ukraine in the village of Vishenki, Lutsk district, Volyn region," says the order.
As the UOJ correspondent reports, this document also refers to one of the parishes of the UOC that “transferred” to a new church structure in February 2019: it remained one of the few legal entities of the seized churches, which was not officially re-registered.
As reported, on September 4, in the temple of Bronitsa, built instead of the seized one, a Sunday school was opened.