Court of Appeals to consider the detention of Met. Arseniy in custody
On Thursday, October 17, the Dnipro Court of Appeals in Kryvyi Rih will review the defense’s appeal against the decision to extend the detention of Metropolitan Arseniy of Sviatohirsk for another 60 days. This was reported on the Sviatohirsk Lavra’s Telegram channel.
The decision to extend his detention was issued by the Sloviansk City District Court on October 8.
The hearing is scheduled to begin at 10:30 at the following address: Heroiv-Pidpilshchykiv Ave., 31.
The Lavra's press service also reports that on October 17, another preparatory court hearing in the case of Metropolitan Arseniy will be held in the Sloviansk City District Court.
This session is set to begin at 13:00.
"Dear brothers and sisters! We ask for prayers for the detained Metropolitan Arseniy and the brethren of the Lavra," the monastery urged.
As previously reported by the UOJ, a preparatory court session took place on October 8 regarding the case of the abbot of the Sviatohirsk Lavra, Metropolitan Arseniy (Yakovenko), where it was decided to extend the bishop's detention for another 60 days.