OCU rep calls Usyk's victory a tragedy of the Ukrainian people
Alexander Usyk's victory is a tragedy for the Ukrainian people, and the athlete himself is a huge problem for Ukraine, wrote Konstantin Kholodov, the Deputy Chairman of the Synodal Directorate of Military Clergy (SDMC) of the OCU for International and Interfaith Cooperation, the winner of the silver award "People's Hero of Ukraine" and the co-author of the discriminatory bill No. 4626 on military chaplaincy, on his Facebook page after the victorious fight of the famous Ukrainian boxer in London.
According to the representative of the OCU, the tragedy lies in the fact that “Ukrainian society does not try to give birth and raise healthy people”, as a result, “we have black sheep (покруч – Ukrainian) everywhere: from the big stage of theaters and cinema – to the power structures and sports, to say nothing of modern politics".
“It turns out that only foreign agent organizations such as the UOC-MP, ‘KVN’ or some other cholera can bring up, put on feet, bring to the top and give a start to an “independent” life for the Little Russian bastard. Therefore, Usyk is a huge problem for Ukraine,” said Kholodov, Deputy Chairman of the Synodal Directorate of Military Clergy (SDMC) of the OCU.
As reported, Usyk, having become the absolute heavyweight champion, said after the fight that he glorifies Christ with his victory, and also commented on the information campaign launched against him: “I know that many did not want this victory. But I don't care. God has other plans."