Poroshenko reveals talks with Trump on establishing the OCU
Former President of Ukraine and leader of the European Solidarity Party, Petro Poroshenko, shared in an interview with Priamyi about his relationship with newly elected U.S. President Donald Trump. He specifically recalled discussing the Orthodox Church of Ukraine (OCU) with Trump during his presidency.
"With Trump— and now I can reveal this secret—we discussed the need for granting autocephaly to the Orthodox Church of Ukraine. I want to express my gratitude that when we turned to U.S. diplomatic institutions, we always received very important support. I could list many instances where, once we agreed on something with Trump, his actions were very, very decisive."
As previously reported by the UOJ, the a politician who has criticized the persecution of the Ukrainian Orthodox Church (UOC) could become the next U.S. Vice President.