In Novosilky, Kyiv region, incidents involving the Ukrainian Orthodox Church community persist, as reported by Dozor_kozak1. On the morning of November 16, unknown individuals once again broke into a private house where UOC parishioners gather for prayers after their church was seized. The vandals smashed windows on the veranda and tore up carpets. Parishioners called the police and filed a report about the incident.
Earlier, on the night of November 11, unknown persons broke the fence surrounding the property, dumped several tons of garbage on the site, and set discarded books on fire. This house has become a temporary place of worship for UOC parishioners after the Church of the Nativity of the Most Holy Theotokos was handed over to activists from the Orthodox Church of Ukraine (OCU) and the Ukrainian Greek Catholic Church (UGCC).