Media: OCU adherers plan church seizure in Novozhyvotiv on Intercession Day
A group of OCU supporters plans to seize the Holy Intercession Church of the UOC in Novozhyvotiv of the Tulchin Eparchy on the patronal feast day on October 14, reports "1Kozak", citing local sources.
Residents of the Orativ district of the Vinnytsia region, where the temple is located, are offered to come out on October 14 on an "ATO participants" march. It is assumed that the participants are likely to become the main asset that will seize the temple.
According to journalists, local law enforcers know about the plans of the OCU activists but are not going to interfere.
Believers of the Orativ district, in turn, are called upon to celebrate the patronal feast of their church with the UOC community in Novozhyvotiv and not allow the provocateurs to commit another desecration of the shrine.
As reported, on October 3, raiders cut off the locks on the Holy Intercession Church in Novozhyvotiv and placed theirs, and on October 5 they entered the church and locked themselves inside. The intruders refer to the court decision of September 6, which partially satisfied the claim of the OCU activists who wanted to get the keys to the temple. The court denied them access to the keys but ordered the representatives of the Tulchin Eparchy of the UOC not to interfere with access to the premises of the church.