Johnson blames Anglican Church for adding to England's obesity epidemic
Former UK Prime Minister Boris Johnson has accused the Church of England of playing a role in the obesity crisis gripping the country, according to a report by CBN. He stated that the Church's inability to provide spiritual support has led people to overeat.
Johnson pointed out that during his childhood, "very rare for there to be a fatso in the class" in class, whereas today, the issue has become widespread. "Now they're all fatsos, and I'd be shot for saying they're fatsos, but it's the truth," the former Prime Minister remarked.
He also criticized the Archbishop of Canterbury for neglecting people's spiritual needs. Johnson argued that religious leaders are failing to address the "aching spiritual void," which, in his view, has contributed to the rise in obesity. During a visit to a church, he noted that sermons did not touch on the topic of obesity. Instead, he claimed the Archbishop "droning on about how we're all guilty and we must all be more left wing."
These comments sparked controversy amid data showing that in 2022–2023, 64% of adults in England were either overweight or obese.
As previously reported, liberal media outlets in the UK are concerned that Parliament may fail to pass a vote on legalizing assisted euthanasia.