OCU cleric: It’s UOC to blame for daily losses of settlements
One of the most active unofficial spokesmen for the OCU, "priest" Roman Hryshchuk, stated on his Facebook page that the clergy of the UOC are to blame for Ukraine's daily territorial losses on the front line.
"You are all to blame for the fact that today our country is being slaughtered, that today we lose a settlement every day, we lose tens of square kilometres of the territory," Hryshchuk said, addressing UOC priests.
According to him, believers of the UOC should force their priests to join the OCU. And if they refuse, their lives should be made unbearable.
"The ground should burn beneath them, because they are traitors to their people. If you meet a priest of the Moscow Patriarchate in the market, ask him – have you joined the OCU? Why haven’t you? When will you join? If a priest comes to a car service, ask him – are you in the OCU? No? Well, we’ll be waiting until you join the OCU, and then we’ll replace your ball joints," Hryshchuk urged.
He repeated that the ground should "burn" under UOC priests’ feet: "Let them be ashamed for being on the side of the collaborators."
Hryshchuk made these statements while in the Kyiv-Pechersk Lavra, in front of the Dormition Cathedral.
AS earlier reported by the UOJ, Hryshchuk called for the destruction of the UOC, as the authorities of Lviv region have done.