Disinfection of the temple. Photo: Magnolia-TV
When the Volyn region enters the "red zone" of quarantine restrictions, only people vaccinated against coronavirus will be able to freely attend churches, said the deputy head of the Volyn Regional State Administration Liudmila Timoshchuk at a briefing at the Regional State Administration.
The official warned that the Volyn region is confidently going into the "red zone" where stricter quarantine restrictions will be applied. All public institutions will be able to work only for the vaccinated, she said.
“We have no other choice than to follow the path proposed by the European states: whoever was vaccinated should get more opportunities in social life during the next wave of COVID-19,” the deputy head of the Regional State Administration admitted.
The church is subject to quarantine restrictions on an equal basis with other institutions.
“I also appeal to the clergy and parishioners: the churches will have the same epidemic measures that were in effect at the beginning of the quarantine,” Timoshchuk said. “Social distance and stay limit in the temple, and only people vaccinated can freely attend institutions, but they [also must] wear masks. As for the masks, I emphasize: both vaccinated and unvaccinated should wear masks because vaccinated does not mean uninfected."