Horoshivtsi: UOC community building new church to replace seized one by OCU
Construction equipment is working on the land plot where the new UOC church is being built. Photo: a video screenshot from the Facebook page of the UOC community in Horoshivtsi
Affected by the raider seizure by OCU activists, the Holy Dormition community of the Ukrainian Orthodox Church in Horoshivtsi of the Zastavnа Deanery of the Chernivtsi-Bukovyna Eparchy began construction of a new church to replace the seized one, reports the community on its Facebook page.
Now, on the site allocated for the new church, they began to dig trenches and lay the foundation. “By the grace of God, we are beginning to lay the foundation for the construction of a new stone church in honour of the Dormition of the Mother of God in the village of Horoshivtsi of the Zastavna Deanery,” the UOC community said.
The believers of the village ask for help in the construction of the temple: financial, physical, with construction materials, repost publications, etc. They posted donation details:
PrivatBank card 4149 4993 9230 9371 (recipient Fedor Korol, rector of the parish).
Contact phones: the rector of the church, Mitred Archpriest Fedor 066 52 87 606 and the headman of the church Georgy 097 590 80 73.
As reported, Metropolitan Melety visited the persecuted Holy Dormition community of the UOC in Horoshivtsi.