UOC-KP comments on Dumenko's ban: “Dogs bark, but the caravan moves on”
The liquidated UOC-KP commented on the statement of Epiphany Dumenko about the non-canonical tonsure of the Secretary of his Vicariate in the USA and Canada, "Archpriest" Bohdan Zgoba, reminding the head of the OCU that the Tomos prohibits his organization from having foreign parishes, which means that it deprives of any authority in relation to the foreign "priesthood", reports the press service of the UOC-KP.
The statement says that Dumenko was not elected primate at a local council, so he is not the head of the Church. “The Primates of the Local Orthodox Churches are elected at the Local Councils of this or that Orthodox Church. Such a procedure for electing Primates exists in the Ukrainian Church, as well as in the Georgian, Romanian, Russian, Bulgarian, Polish and other Orthodox Churches. Metropolitan Epiphany was not elected at the Local Council of the autocephalous UOC; therefore, he is not the Primate of the Ukrainian Orthodox Church,” the UOC-KP said.
The press service of the Kyiv Patriarchate reported that Denisenko familiarized himself with the illegal decree of Dumenko regarding the ban from the priesthood of “hieromonk” Luka (Zgoba), the head of the Secretary of the Vicariate of the UOC-KP in the United States and Canada, and confirmed that it was uncanonical and illegitimate. "In connection with the words described above, I recall a popular saying:"Dogs bark, but the caravan moves on," the UOC-KP resumed.