The President of Poland and the Primate of the Polish Church. Photo: polskieradio website
On January 6, 2025, on the eve of Christmas celebrations, Polish President Andrzej Duda addressed a congratulatory message to the hierarchs and Orthodox faithful of his country, according to the official website of the President of Poland.
"The Feast of the Nativity of the Lord brings profound peace and rest, helping us forget disputes and worries and opening human hearts to the needs of others," wrote Andrzej Duda.
He expressed hope that "throughout our Homeland, Christians of various denominations treat each other with respect and cordial openness, supporting one another in service and work for the common good."
"A blessed Nativity of Christ and many successes and fulfilled dreams in the New Year! Best wishes!" concluded Andrzej Duda.
Previously, the UOJ reported that the Polish Church, in its Christmas message, called for prayers for peace in Ukraine.