During the night of February 1, an entire section of a residential building in Poltava was destroyed as a result of a Russian attack. Photo: SES
All churches and monasteries of the Poltava Diocese of the Ukrainian Orthodox Church are offering prayers for the repose of the deceased and the recovery of the injured, while also collecting essential supplies for those affected by the Russian missile attack on the city on February 1. This was reported on the Telegram channel of the Poltava Diocese.
“The clergy and believers of the Poltava Diocese of the Ukrainian Orthodox Church express their sincere condolences to the families of those who lost their lives and those who suffered from the missile strike on Poltava,” the statement reads.
On this day, memorial services for the deceased and prayer services for the recovery of the wounded are being held in all churches, with petitions to the Lord for their swift healing.
The diocesan press service also reports that churches in the city of Poltava are collecting essential supplies for those affected by the missile strike.
Items urgently needed include sleeping bags, warm clothing, high-calorie food, non-perishable food supplies, medications, water, and hygiene products. The diocese is asking people to bring these donations to the city’s churches if possible.
During the night of February 1, an entire section of a residential building in Poltava was destroyed due to a Russian attack. As of 16:00, the death toll from the Russian missile strike stands at seven, with up to 14 people injured, including three children, according to Ukraine’s Ministry of Internal Affairs. Rescue efforts are ongoing. A three-day mourning period has been declared in Poltava Region for the victims of the attack.
As previously reported by the UOJ, churches in the Sumy Diocese of the UOC are praying for those affected by the airstrike on Sumy on January 30.