Zelensky in US: In Ukraine, everything is done to protect religious liberty
Volodymyr Zelensky assured Americans that the Ukrainian authorities are uncompromisingly defending religious freedom. On his X account, he stated that while in the U.S., he spoke with Franklin Graham, the president of the Billy Graham Evangelistic Association and Samaritan’s Purse.
He thanked Graham for his prayers for Ukraine and "for helping Ukrainian children and all our people."
"In our country, we are doing everything to protect religious freedom, to maintain normal life, to restore what has been destroyed by the Russians, and to prevent them from reducing our cities and villages, our schools, and our churches to ashes," Zelensky assured.
Earlier, the UOJ reported that, according to Congresswoman Victoria Spartz, Zelensky is persecuting the Church.