RF Duma member calls to remove Lenin and Stalin's remains from Red Square
Boris Chernyshov, Russian State Duma Vice-Speaker, in an interview with RIA Novosti suggests removing the necropolis near the Kremlin wall in Moscow, including taking out the body of Vladimir Lenin and reburying Joseph Stalin’s remains.
The politician considers it blasphemy that public festivities are held next to the memorial cemetery in Red Square, with vendors and a skating rink set up there. According to Chernyshov, in this burial complex the body of one of the leaders, namely Lenin, does not rest according to all norms, even just morality.
"All the more so, Lenin never wanted to be displayed as the mummy that now lies in the centre of Moscow," said the State Duma Vice-Speaker. “I am sure that it is high time that the leader of all times and peoples (Stalin – Ed.), the leader of the proletariat (Lenin – Ed.) finally find their rest together with all the necessary attributes".
As reported, Stalin's great-grandson asked Patriarch Kirill to help with the exhumation of his great-grandfather.