Patriarch of Georgia congratulates ROC Primate on enthronement anniversary
On February 1, 2022, His Holiness and Beatitude Catholicos-Patriarch Ilia II of All Georgia sent a congratulatory message to His Holiness Patriarch Kirill of Moscow and All Russia, reports the DECR ROC website.
Congratulating the Primate of the Russian Orthodox Church on his enthronement day, the Catholicos of Georgia specifically noted that over the years of primatial ministry, Patriarch Kirill made a "great contribution to the revival of spirituality and traditional values in Russia".
“Today, more than ever, the whole world faces great challenges, and the protection of spiritual and moral values is of particular importance,” the First Hierarch of Georgia emphasized.
He wished Patriarch Kirill "good health, fortitude, spiritual joy and God's help in all God-pleasing deeds" and "further fruitful work for the benefit of the Russian Orthodox Church and all Orthodoxy".
As reported, the Primate of the UOC congratulated Patriarch Kirill on the anniversary of his enthronement.