პადებორნში უმე-ის ახალ საზოგადოებაში პირველი ლიტურგია აღევლინა
თემმა გააერთიანა მართლმადიდებელი უკრაინელები, რომლებიც ომის გამო იძულებულნი გახდნენ დაეტოვებინათ მშობლიური   სახლები. ლიტურგიაზე 2022 წლის ოქტომბერში ჩამოყალიბებული ახალი სამრევლოს 40-მდე წევრი ლოცულობდა. ადრე თემის წევრები მშობლიურ ქვეყანაში მშვიდობისთვის ლოცულობდნენ, ახლა კი ქრისტეს წმინდა საიდუმლოებით ზიარება შეძლეს.
„მრევლის მსახურება ტარდება ძველ კათოლიკურ უნივერსიტეტის ეკლესიაში, პადებორნის ცენტრში. მაგრამ მნიშვნელოვანია არა იმდენად კედლები, არამედ ის, რომ პური ტყდება, ევქარისტია აღევლინება, ეს არის მთავარი“, - განუცხადა მჟკ-ს დეკანოზმა რომან რომანენკომ, თემის წინამძღოლმა.
პირველ ლიტურგიაზე მრევლი ევედრებოდა უფალს, რომ დადგეს ნანატრი მშვიდობა მათ მშობლიურ უკრაინაში, გააძლიეროს მისი მცველები სამხედრო სამსახურში და შეუნარჩუნოს სიცოცხლე ყველა მის შვილს.
პადებორნში უმე-ს სამრევლოში მსახურება ტარდება შემდეგ მისამართზე:
Kamp 2, 33098, Paderborn, Germany
დეკანოზი რომან რომანენკო: +38 067 645 47 55.
როგორც მჟკ იტყობინება, ბრიუსელის უმე-ს საზოგადოებამ პირველი პატრონაჟი აღნიშნა.
რუსული დაბომბვის შედეგად დაზიანდა კრემენჩუგში მდებარე უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის სამების ტაძარი.
ეკლესიაში ფანჯრების მინები ჩალეწილია, დაზიანებულია დამხმარე სათავსოები.
კრემენჩუგში, პცუ-მ გამორთო შუქი უპც-ის მრევლს, რომელიც 200 გაჭირვებულს კვებავს
დუმენკოს სტრუქტურის მხარდამჭერებმა ელექტროენერგიის მიწოდების ხელშეკრულება საკუთარ სახელზე გადააფორმეს და თემისთვის შუქის გათიშვა მოითხოვეს.
კამენსკის ეპარქიის გატაცებული ტЦკ-ის კლირიკოსი გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანეს
მამა რომანთან კავშირი დაკარგულია.
ამსტერდამმა უკრაინის ხელისუფლება დაადანაშაულა ბანდების მხარდაჭერაში, რომლებიც ტაძრებს იპყრობენ
ადამიანის უფლებათა დამცველი მსოფლიო საზოგადოებას მოუწოდა, მიაქციონ ყურადღება იმ ფაქტს, რომ სახელმწიფოს მიერ მხარდაჭერილი ბანდიტები ქრისტიანებს თავისუფლებას ართმევენ.
გამოჩნდა ვიდეო, სადაც პЦუ-ს კლირიკოსები ჩერნოვცში უპირატესობის ტაძარში მებრძოლებს მიიყვანენ.
ვიდეო სრულად უარყოფს ჩერნოვიცკის «ეპისკოპოსის» ბოდორიაკის განცხადებებს, რომ ПЦУ-ს არ აქვს კავშირი УПЦ-ის საკათედრო ტაძარში ჩხუბთან.
ბერძენმა მიტროპოლიტმა ეგვიპტეს წერილი გაუგზავნა სინას მონასტრის დასაცავად
დოკუმენტში ხაზგასმულია, რომ მონასტრის იურიდიული უფლებები დადასტურებულია არა მხოლოდ ისტორიულად, არამედ საერთაშორისო შეთანხმებებით, მათ შორის იუნესკოს კონვენციით.