ჩხრეკა უმე-ში: რას ეძებდნენ, რა იპოვეს და რა მოხდება შემდეგ
2022 წლის 22 ნოემბერს SBU-მ ეროვნულ პოლიციასთან და ეროვნულ გვარდიასთან ერთად ჩაატარა ჩხრეკა უმე-ის 350 საეკლესიო შენობაში. ჩხრეკა მიმდინარეობდა კიევ-პეჩორის ლავრაში, კიევის ზვერინეცკის მონასტერში, სარნის ეპარქიის ადმინისტრაციასა და მონასტრებში. ეს არის პირველი ძიებები უმე-ში ამ მასშტაბის. რატომ ჩატარდა ისინი და რა შედეგები შეიძლება მოელოდეს ეკლესიას?
როგორი იყო მიმდინარეობა
მას შემდეგ, რაც SBU და სხვა სამართალდამცავები შევიდნენ კიევის ლავრაში, 2022 წლის 22 ნოემბერს, დილით, მოვიდა შეტყობინება, რომელშიც SBU-მ გამოკვეთა ამ ოპერაციის მიზნები.
მოხსენებაში ნათქვამია, რომ SBU, ეროვნული პოლიცია და ეროვნული გვარდია ახორციელებენ კონტრდაზვერვის აქტივობებს იქ „როგორც SBU-ის სისტემური მუშაობის ნაწილი უკრაინაში რუსული სპეცსამსახურების დივერსიული მოქმედებების დასაპირისპირებლად“. ამავე დროს, გამოიკვეთა შემდეგი მიზნები:
- ლავრას „რუსული სამყაროს“ ე.წ. ქეისად გამოყენების თავიდან აცილება;
- მონაცემების შემოწმება უმე-ის შენობების გამოყენების შესახებ დივერსიული და სადაზვერვო ჯგუფების, უცხო ქვეყნის მოქალაქეების, იარაღის შესანახად და ა.შ.
ცალკეულ სტრიქონში აღნიშნულია, რომ SBU თავის ქმედებებში „იცავს მიუკერძოებლობის პრინციპს ნებისმიერი რელიგიური კონფესიის საქმიანობაში და პატივს სცემს ყოველი მოქალაქის უფლებას აზრისა და რელიგიის თავისუფლებაზე, როგორც ეს განსაზღვრულია უკრაინის კონსტიტუციით“. ეს არ შეიძლება სასიხარულო არ იყოს, მითუმეტეს როცა სინამდვილეს შეესაბამება.
მეორე დღეს სინოდალური საინფორმაციო-საგანმანათლებლო განყოფილების თავმჯდომარემ, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა (ვეჩერა) ისაუბრა იმაზე, თუ როგორ მიმდინარეობდა ეს პროცესები. მაგრამ ჯერ მან განმარტა ამ მოვლენების სამართლებრივი სტატუსი. მისი თქმით, ეს იყო არა ჩხრეკა, რომელიც ჩვეულებრივ სისხლის სამართლის საქმეების ფარგლებში ტარდება, არამედ კონტრდაზვერვის ღონისძიებები. ამავდროულად, მეუფემ ყურადღება გაამახვილა იმ ფაქტზე, რომ SBU საკმაოდ რეგულარულად ატარებს ასეთ ქმედებებს სხვადასხვა ორგანიზაციებთან მიმართებაში, რის შესახებაც იგი აქვეყნებს შეტყობინებებს და ანგარიშებს თავის ოფიციალურ ვებსაიტზე.
რაც შეეხება თავად უშიშროების ძალების ქმედებებს ლავრაში, მიტროპოლიტმა კლიმენტმა აღნიშნა შემდეგი: „სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლების ქმედება იყო სწორი და არ მოჰყოლია რაიმე კომენტარი ბერებისა და ლავრის ერთგული სტუმრების მხრიდან“. იგივე თქვა უმე-ის სხვა მონასტრებზე, სადაც ასევე ჩატარდა ჩხრეკა: „როგორც ვიცი, სხვა რაიონებში სბუ-ს საქმიანობა მონასტრების ტერიტორიაზე ისეთივე მშვიდი და კონსტრუქციული იყო. სამართალდამცავი ორგანოებიდან რელიგიური ორგანიზაციების წარმომადგენლების მიმართ არანაირი კომენტარი და ბრალდებები არ ყოფილა“.
მოვლენის შესახებ, სადაც კონტრდაზვერვის საქმიანობაც მიმდინარეობდა, დაწვრილებით ისაუბრა კორეცკის მონასტრის მცხოვრებმა მონაზონმა სავვატიამ.
მისი თქმით, SBU-ს წარმომადგენლები "გაგვესაუბრნენ, შემდეგ შეამოწმეს ჩვენი ტელეფონები, ჩვენი კონტაქტები, გვაქვს თუ არა რაიმე კავშირი". ანუ ყველაფერი იყო კანონის ფარგლებში. „ჩვენთან უკანონო კავშირი არ აღმოჩენილა. შემდეგ მათ გაჩხრიკეს ჩვენი შენობები, რომლებიც მათ აინტერესებდათ. მათ ეს ყველაფერი დაათვალიერეს, მაგრამ ვერაფერი იპოვეს. ჩვენ არაფერს ვაკეთებთ უკანონოს, ჩვენ დავიბადეთ უკრაინაში, ჩვენ ვცხოვრობთ უკრაინაში და გვინდა მოვკვდეთ უკრაინაში. ჩვენ ვლოცულობთ მშვიდობისთვის. ჩვენ ყველანი უკრაინის მხარეს ვართ!“ - თქვა დედაომ.
კიევის მთავარანგელოზ-მიხაილოვსკის ზვერინეცკის მონასტერშიც ყველაფერი წესრიგში იყო. SBU-ის თანამშრომლებმა მსახურება კი არ შეაწყვეტინეს, არამედ მხოლოდ ბერებისა და მრევლის საბუთები შეამოწმეს. საერთო ჯამში, SBU-მ „ყურადღებით“ (!) შეამოწმა 350 ეკლესიის შენობა და 850 მოქალაქე!
რა იპოვეს
ამ მოვლენებიდან მეორე დღეს SBU-მ გამოაქვეყნა ანგარიში მათი შედეგების შესახებ.
ფოტოს მიხედვით თუ ვიმსჯელებთ, მათ შემდეგი აღმოაჩინეს:
- ნაღდი ფული 2 მილიონი გრივნა, 100 ათასი დოლარი და „რამდენიმე ათასი რუბლი“.
- წმინდა სერაფიმეს (სობოლევის) წიგნის „რუსული იდეოლოგია“ 2 ეგზემპლარი;
- 2020 წლის გაზეთ Russky Vestnik-ის სამი ნომერი;
- 2014 წლის ჟურნალი რუსული სახლი;
- სააღდგომო მილოცვების დასტა პატრიარქ კირილისგან;
- შავ-თეთრი ბუკლეტების დასტა პატრიარქის ფოტოსურათით და მისი ზოგიერთი ქადაგებიდან შედგენილი ტექსტით და კიდევ ერთი უცნობი წარმოშობის აბზაცით.
ფული
თუ აღმოჩენილ თანხას 850 გადამოწმებულ ადამიანზე გაყოფთ, თითოეულზე დაახლოებით 6,5 ათასი გრივნა გამოვა. მაგრამ სერიოზულად, აღმოჩენილ თანხებს არ შეიძლება ეწოდოს დიდი ოდენობის, ძიების მასშტაბისა და უმე-ის მასშტაბის გათვალისწინებით. არც ისე დიდი ხნის წინ, სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა ელენა ბოგდანმა თქვა, რომ მხოლოდ კიევ-პეჩორის ლავრა იხდის მილიონობით გრივნას ყოველთვიურ კომუნალურ გადასახადს. თუ გავიხსენებთ ეკლესიების შეკეთებას და მშენებლობას, საკვების შეძენას, თანამშრომლებისთვის ხელფასს და ა.შ., მაშინ აღმოჩენილი 2 მილიონი გრივნა და 100,000$ დამოწმებული 350 ობიექტისათვის ბევრი არ არის.
მონასტრები, ისევე როგორც მთელი ეკლესია, ცხოვრობენ მრევლის შემოწირულობებით. ეს შემოწირულობები შეიძლება განსხვავდებოდეს ოდენობითა და ფორმით. აქ არის ღარიბების შრომითი გროშები (როგორ არ შეიძლება გავიხსენოთ ქვრივის შესაწირი, რომელიც უფლის თქმით ყველაზე მეტს გასცემს?) და დიდი თანხები მდიდარი შემომწირველებისგან. აღსანიშნავია, რომ როგორც კიევ-პეჩორის ლავრა, ასევე სხვა მონასტრები, ასევე ეპარქიის ადმინისტრაციები და ცალკეული სამრევლოები ახორციელებენ ფართო საქველმოქმედო საქმიანობას, განსაკუთრებით დღეს, ომის პირობებში. უმე აგზავნის საკვებს, თბილ ტანსაცმელს და მანქანებს ფრონტზე და მონაწილეობს სახსრების შეგროვებაში ჩვენი ჯარისკაცებისთვის საჭირო სხვა აღჭურვილობისთვის. უკრაინის მართმადიდებლური ეკლესია ფართო მხარდაჭერას უწევს საომარი მოქმედებების შედეგად დაზარალებულ სამოქალაქო მოსახლეობას. შეიძლება ვივარაუდოთ, რომ ეს ხარჯები მასშტაბური რიგით მეტია, ვიდრე SBU-ს მიერ აღმოჩენილი თანხები. ისე, განსაკუთრებით შემაძრწუნებელია სამი მეათასედი რუსული ბანკნოტის ფოტო.
ლიტერატურა
SBU ტელეგრამის არხზე გამოქვეყნებული შეტყობინება შეიცავს შემდეგ ფორმულირებას: ”აღმოაჩინეს პრორუსული ლიტერატურა, რომელიც გამოიყენება სემინარიებსა და სამრევლო სკოლებში ტრენინგის დროს, მათ შორის ”რუსული სამყაროს” პროპაგანდისთვის.
მაგრამ წარმოდგენილი ფოტოები ეწინააღმდეგება ამ განცხადებას, რადგან თუ ისინი ნამდვილად გამოიყენებოდა სასწავლო პროცესში ან პროპაგანდისთვის, ისინი შორს აღმოჩნდებოდა ცალკეულ ეგზემპლარებში. სად არის ასეთი გაზეთების, ჟურნალებისა და ბროშურების დასტა? ისინი არ არსებობს, რაც იმას ნიშნავს, რომ შეიძლება ვივარაუდოთ, ასეთი ლიტერატურა პირადი გაცნობისთვის გამოიყენებოდა.
თუმცა, SBU-ს ფოტოზე არის დასტა: ეს არის პატრიარქ კირილის სააღდგომო გზავნილები და ბუკლეტები მისი ფოტოსურათით. და თუ სააღდგომო გზავნილები ნაკლებად სავარაუდოა, რომ გამოიყენებოდა "რუსული სამყაროს" პროპაგანდისთვის, მაშინ ბუკლეტები - საერთოდ აზრს მოკლებულია.
ისინი „იპოვეს“ კორეცკის მონასტრის სხვენში და იქ შემთხვევით არ აღმოჩენილა. მონასტრის მკვიდრი მონაზონი სავვატია ამბობს: „საინტერესოა, რომ ეს ბუკლეტები ნესტიან, ცივ სხვენში იპოვეს. ყველაფერი, რაც იქ დევს - წიგნები თუ ქაღალდი - მაშინვე სველდება, სოკოთი იფარება და ეს ბუკლეტები სულ ახალი და მშრალი იყო, - თქვა დედაომ და დაამატა, - ვუთხარით SBU-ს თანამშრომლებს, რომ ეს ბუკლეტები ჩვენი არ იყო, როგორ აღმოჩნდა იქ - ჩვენ არ ვიცით."
ანუ ეს არის აშკარა პროვოკაცია, რომელიც შექმნილია უმე-ის დისკრედიტაციისთვის. ამაზე მიუთითებს თავად ბროშურის ტექსტის შედგენილობა. პირველი აბზაცი აღებულია პატრიარქის 2022 წლის 24 თებერვლით დათარიღებული ქადაგებიდან, მეორე - 2014 წლის 19 აპრილის ქადაგებიდან. ხოლო მესამე აბზაცი ტექსტით „უკრაინა რუსეთის ორგანული ნაწილია, აღვადგინოთ ისტორიული სამართლიანობა“ არის ვიღაცის საავტორო "კრეატიული" აზრია. ძალიან საეჭვოა, რომ მონასტერში ვინმემ გადაწყვიტა დაეწერა რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვრის ნაცვლად. ანუ ვიღაცამ გააკეთა ეს ბუკლეტები და მონასტერში ჩხრეკისას მიიტანა. ვინ? ვიმედოვნებთ, რომ SBU გაარკვევს, ვინ დაწერა ისინი, ვინ შექმნა და ვინ დააგდო ისინი ქორეცის მონასტერში.
ვინ იპოვეს
კონტრდაზვერვის შედეგების შესახებ SBU ანგარიშის უმეტესი ნაწილი ეძღვნება იმ ფაქტს, რომ რუსეთის ფედერაციის ზოგიერთი "საეჭვო" მოქალაქე აღმოაჩინეს ლავრაში და სხვა ადგილებში. როგორც უკვე აღვნიშნეთ, SBU-მ შეამოწმა 850 ადამიანი, ხოლო ხაზგასმით აღინიშნა, რომ ”50-ზე მეტმა ადამიანმა გაიარა სიღრმისეული შემოწმება, მათ შორის პოლიგრაფის გამოყენებით (სიცრუის დეტექტორი - რედ.)”. გავრცელებული ინფორმაციით, შემოწმებული ობიექტების ტერიტორიაზე იმყოფებოდნენ „არა მხოლოდ უკრაინის მოქალაქეები, არამედ უცხოელები, კერძოდ, რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეები“.
რა არის აქ კრიმინალური? თუ ეს პირები ლეგალურად იმყოფებიან უკრაინაში, მაშინ მათ აქვთ უფლება მოინახულონ ლავრა და ნებისმიერი სხვა ადგილი. და თუ ისინი უკანონოდ იმყოფებიან უკრაინაში, მაშინ რატომ არ არის აღნიშნული SBU ანგარიშში?
კიდევ ერთი ციტატა SBU ანგარიშიდან: ”ზოგიერთმა მათგანმა, შემოწმების დროს, წარადგინა სსრკ-ს პასპორტები და სამხედრო მოწმობები, ზოგს საერთოდ არ გააჩნდა ორიგინალური დოკუმენტები, არამედ მხოლოდ მათი ასლები, ან ჰქონდათ უკრაინის მოქალაქეების პასპორტები გაყალბების ან დაზიანების ნიშნებით. .” ნებისმიერი ადვოკატი იტყვის, რომ ეს ყველაფერი არის ასეთი პირების ვინაობის დაყოვნების საფუძველი მაინც და „ყალბი პასპორტის ნიშნები“ ზოგადად სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის საფუძველია სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისი მუხლით. თუმცა SBU ანგარიშში მსგავსი არაფერია ნათქვამი.
შეტყობინებაში განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ვიღაც „უკრაინის 32 წლის მოქალაქეს“, რომელიც „შეიძლება იყოს“ ჩართული უკანონო ქმედებებში. ამბობენ, რომ ის არის პრორუსული კომპანია "ANTVAN GROUP"-ის მფლობელის ორლოვ ო.ვ.-ს სანდო პირი. და კიდევ, არანაირი მითითება იმის შესახებ, რომ ეს „32 წლის“ მოქალაქე დაკავებულია, ან მის მიმართ საქმეა აღძრული.
ვინ და რა ვერ მოიძებნა
ფაქტობრივად, მათ ვერაფერი აღმოაჩინეს დისკრედიტაციისათვის. ამ ფაქტმა ზოგიერთი ბლოგერი სასწრაფოდ „შემოქმედებითად“ აქცია, მათი თქმით, „ძიების შედეგად ღმერთი ლავრაში არ აღმოჩნდა“.
ანუ გაჩხრიკეს 350 შენობა, გამოიკითხეს 850 ადამიანი და ვერ იპოვეს დივერსიული და სადაზვერვო ჯგუფი, იარაღი და მსგავსი რამ. არავინ იყო ეჭვმიტანილი. ის, რომ აღმოჩენილი ბროშურები არ შეიძლება იყოს „რუსული სამყაროს“ პროპაგანდის დადასტურება, ზემოთ უკვე ითქვა. რა არის მშრალ ნარჩენებში? ყოველივე ამის შემდეგ, უმე-ის ბევრ არაკეთილსინდისიერს დიდი მოლოდინი ჰქონდა ყველა ამ კონტრდაზვერვის საქმიანობასთან დაკავშირებით.
2022 წლის 23 ნოემბრის საღამოს, უკრაინის ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს მდივნის ა. დანილოვის განცხადებაში დაიწერა, რომ SBU ამოწმებდა ეჭვებს ლავრაში რუსეთისთვის მომუშავე პირების არსებობის შესახებ: „იპოვეს გარკვეული დოკუმენტები და იქ აღმოჩნდნენ გარკვეული მოქალაქეები... სავარაუდოდ, რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეები. ახლა კი ვცდილობთ გავარკვიოთ, რას აკეთებენ და რატომ იყვნენ ისინი იქ“.
როგორც ჩანს, თავად ეროვნული უშიშროებისა და თავდაცვის საბჭოს ხელმძღვანელი არაფერშია დარწმუნებული. რას ნიშნავს სიტყვები "რუსეთის ფედერაციის სავარაუდოდ მოქალაქეები"? თუ ეს რუსეთის მოქალაქეები არიან, მაშინ უნდა არსებობდეს შესაბამისი მტკიცებულება. თუ ისინი არალეგალურად იმყოფებიან უკრაინაში, მაშინ ამ კუთხით შესაბამისი ბრალი უნდა წაეყენებინათ. და თუ ისინი არ არიან, მაშინ სალაპარაკო არაფერია.
- SBU და სხვა სამართალდამცავი ორგანოების ქმედებები, რომლებიც მონაწილეობდნენ ღონისძიებებში, მიუთითებს იმაზე, რომ მათ თავიანთი მოვალეობები კეთილსინდისიერად და კანონის ფარგლებში შეასრულეს. გაუგებარი დარჩა მხოლოდ კორეცკის მონასტერში შემოგდებული ბუკლეტების ეპიზოდი, მაგრამ მჯერა, რომ დამნაშავეებს იპოვიან.
- სამართალდამცავებმა ვერ იპოვეს დივერსანტი, იარაღი და პროპაგანდისტული მასალა.
ამიტომ, ლოგიკური იქნებოდა, სამართალდამცავებს მედიასთან განცხადება გაეკეთებინათ, სადაც მკაფიოდ გაუსვამენ ხაზს, რომ ჩხრეკას არანაირი „კრიმინალური“ შედეგი არ მოჰყოლია. და ზოგადად - მოვუწოდოთ უკრაინული საზოგადოების ზოგიერთ წარმომადგენელს, შეწყვიტონ უმე-ის სიძულვილი. აი, რას ამბობდა ამის შესახებ მიტროპოლიტი კლიმენტი: „საიდუმლო არ არის, რომ დღეს ზოგიერთმა პოლიტიკოსმა ან პირმა, რომლებმაც რეიტინგი დაკარგეს და „საზოგადოებრივი აქტივისტის“ სახელი მიითვისეს, უსაფუძვლოდ ადანაშაულებენ ჩვენს ეკლესიას სრულიად აბსურდულ საქმეში. ის, რომ გუშინდელმა მოვლენებმა დაადასტურა მონასტერში იარაღის ან ბოევიკების არარსებობა, უნდა მოჰყვეს საჯარო ბოდიშის მოხდას მათგან, ვინც ამის შესახებ ღიად და უსაფუძვლოდ განაცხადა მედიაში.
მაგრამ ჩვენ ვერ ვხედავთ ვინმეს ბოდიში მოეხადოს. ბევრი მედიასაშუალება აქვეყნებს SBU-ს რეპორტაჟს, სადაც განხორციელებული მოვლენების ამსახველი ფოტოები არის უმე-ის გარკვეული „დანაშაულის“ მტკიცებულება. მოქალაქეებს ეუბნებიან, რომ გაზეთ „რუსული ცნობარის“ ასლი უკვე დიდი სიმძიმის დანაშაულია და მტრის სადაზვერვო სამსახურების მუშაობის მტკიცებულებაა. ეს ასევე მოიცავს უკრაინის ტერიტორიაზე რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საქმიანობის აკრძალვის შესახებ კანონპროექტის დროულად სინქრონულ წარდგენას უკრაინის რადაში, რომლის ავტორია პოროშენკოს პარტიის სახალხო დეპუტატი ნიკოლაი კნიაჟიცკი. ამის შესახებ ევროპული სოლიდარობის პარტიის ტელეგრამის არხი აცხადებს, რომ „მართლმადიდებლური რელიგიური ორგანიზაციების საქმიანობა უკრაინაში უნდა განხორციელდეს უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და უკრაინის სახელმწიფოსთვის მინიჭებული საპატრიარქო და სინოდალური ტომოსის გათვალისწინებით“. არის ეს, თუ არა ეკლესიისა და სახელმწიფოს გამიჯვნის კონსტიტუციური პრინციპის აშკარა დარღვევა და მოქალაქეთა სინდისისა და მსოფლმხედველობის თავისუფლების უფლების დარღვევა?!
რა შედეგი დადგება, შეიძლება ვიმსჯელოთ იმის მიხედვით, თუ რამდენად სწრაფად მოხდება ამ კანონპროექტის პოპულარიზაცია უმაღლეს რადაში და გაგრძელდება თუ არა „კონტრდაზვერვის საქმიანობა“ სხვა მონასტრებსა და ეპარქიის ადმინისტრაციაში. ალბათ, სწორი იქნება ასეთი ქმედებების ინიცირება თავად უმე-ის მხრიდან.
ჩვენ არაფერი გვაქვს დასამალი და არაფრის გვრცხვენია. უმე-ს არასოდეს უღალატია თავის ხალხისთვის და არ დაუჭერია მტრის მხარე. იგი ასრულებს თავის მისიას დედამიწაზე, რომელიც მას უფალმა იესო ქრისტემ უბრძანა. და ყველა ასეთი შემოწმება მხოლოდ ამის დადასტურებაა. კიდევ ერთხელ, თუ ისინი ჩატარდება კანონის შესაბამისად და ყოველგვარი გადაბირების გარეშე.