სბუ-მ დამიდო კითხვარი "რუსული პასპორტით", - მიტროპოლიტი მელეტი
ჩერნივცისა და ბუკოვინას მიტროპოლიტმა მელეტიმ კომენტარი გააკეთა სბუ-ს ყველა "ბრალდებაზე", რომელიც მას გაუგზავნეს.
კერძოდ, მეუფემ აღნიშნა, რომ მას არ ჰქონდა რუსული პასპორტი.
”და აქ კითხვა უნდა დაუსვათ სბუ-ს და არა მე. თუ 2007 წელს შევიტანე განაცხადი რუსული პასპორტის მიღებაზე, როგორ ჩაუვარდათ მათ ეს ანკეტა ხელში? თანამშრომლობენ თუ არა ისინი აგრესორთან? ეს ფორმა არ არის შევსებული ჩემი ხელნაწერით. ერთადერთი, რისი ამოცნობაც შემიძლია, მხოლოდ ჩემი ხელმოწერა და ფოტოა“, - განაცხადა უმე-ის იერარქმა.
„საინტერესოა, რომ ეს ჩანაწერი, რომელიც დამიდეს (აპლიკაცია რუსული პასპორტისთვის, - რედ.), წმინდა ლუკას კლინიკის დოკუმენტებში ჩადეს. ანუ ახალი საქაღალდე, სადაც ზუსტად ვიცი რა საბუთები დევს, ვერასოდეს იქნებოდა ეს განცხადება, რომელიც არც კი ვიცი, ვინ დაწერა“, - დასძინა მიტროპოლიტმა მელეტიმ.
უმე-ის საგარეო-საეკლესიო კავშირების სამსახურის ხელმძღვანელმა ასევე თქვა, რომ 26 ნოემბერს, დაახლოებით 13:00 საათზე, როდესაც ჩხრეკა ჯერ კიდევ "სრული ძალით მიმდინარეობდა", მას შეხვდა ადვოკატი, რომელმაც მეუფეს აჩვენა სბუ-ს პრესსამსახურის განცხადება ძიების შედეგებზე.
ნათქვამია, რომ მათ აღმოაჩინეს უამრავი ანტიუკრაინული ლიტერატურა, ჩემი განაცხადი რუსული პასპორტისთვის, „ჩემი“ მედალი „ყირიმის განთავისუფლებისთვის“. სასაცილოა? თავიდან მეც სასაცილო მომეჩვენა. მერე შეასწორეს და თქვეს, რომ ჩემს ერთ-ერთ თანაშემწეს კომპიუტერში ჰქონდა ამ მედლის ნიმუში, მაგრამ იქ იყო რუსეთის ზოგიერთი გმირის ბიოგრაფია. რომელი გონიერი ადამიანი დაიჯერებს, რომ ეპარქიის კომპიუტერებში ვინახავთ ინფორმაციას რუსეთის გმირებზე, სამხედროებზე, რომლებიც აგრესიას ახორციელებენ ჩვენი ქვეყნის წინააღმდეგ? ამბობს ეპისკოპოსი.
მიტროპოლიტმა აღნიშნა, რომ თუ მედიაში გაგრძელდება ბინძური ინფორმაციის გავრცელება, მორწმუნეებს უნდა ახსოვდეთ, რომ ეს ყველაფერი არის იმ სამსახურების მუშაობის შედეგი, რომლებიც უნდა ზრუნავდნენ უკრაინის უსაფრთხოებაზე.
შეგახსენებთ, მიტროპოლიტმა მელეტიმ თქვა, რომ სბუ-ს ოფიცრებმა შესთავაზეს მას გადასვლა მეუ-ში შემდგომი დევნის თავიდან ასაცილებლად.