მეუ-მ განაცხადა, რომ მათ დაარეგისტრირეს თავიანთი მონასტრის წესდება კიევის ლავრაში
მეუ-ს „არქიეპისკოპოსმა“ ივანე (ევსტრატი) ზორიამ განაცხადა, რომ 2022 წლის 1 დეკემბერს დარეგისტრირდა უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წმინდა მიძინების კიევ-პეჩორის ლავრის წესდება (მონასტერი).
„ინფორმაცია ამ იურიდიული პირის, როგორც ადგილობრივი ეკლესიის ნაწილის შესახებ, 2 დეკემბერს შევიდა ერთიან სახელმწიფო რეესტრში“, - ნათქვამია ზორიას განცხადებაში.
„კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი არის წმინდა არქიმანდრიტი, ანუ კიევის ლავრის კანონიკური და სულიერი წინამძღოლი. ასევე, სინოდის გადაწყვეტილებით მონასტრის წინამძღვრად, უნეტარესი მიტროპოლიტი ეპიფანე დაინიშნა“, - დასძინა ზორიამ.
ახლა ლავრა უმე-ის იურისდიქციაშია. იმისათვის, რომ გადაეცეს იგი მეუ-ს, საჭიროა სამთავრობო უწყებების გადაწყვეტილება. უმე-ს ლავრა რეგისტრირებულია მისამართზე: ლავრის ქ. 15-ში და მეუ-ს "მონასტერი" კი - ლავრის ქ. 14-ში.
როგორც მჟკ იტყობინება, პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ თავის მიმართვაში განაცხადა, რომ ხელისუფლება შეამოწმებს უმე-ის ყოფნის კანონიერებას კიევ-პეჩორის ლავრაში.