ზელენსკის აცნობეს, ვის წინააღმდეგ დაწესდა სანქციები უმე-ში
პრეზიდენტის ვებგვერდზე გამოჩნდა ინფორმაცია, რომლის წინააღმდეგაც უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წარმომადგენლებმა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭომ სანქციები დააწესა. პირთა სია დანართში გამოქვეყნდა უმე-ის შესახებ ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილებით პრეზიდენტის ვებგვერდზე.
- ვადიმ ნოვინსკი, უმე-ის დიაკონი.
- მიტროპოლიტი პაველი (ლებედი), კიევ-პეჩორის ლავრის მმართველი.
- სიმფეროპოლისა და ყირიმის მიტროპოლიტი ლაზარი (შვეცი).
- იზიუმისა და კუპიანსკის უმე-ის მიტროპოლიტი ელისეი (გათავისუფლებულია უმე-ის სინოდის მიერ).
- რომენსკისა და ბურინსკის ეპისკოპოსი იოსები (გათავისუფლებულია უმე-ის სინოდის მიერ).
- კოკტებელ ეპისკოპოსი აღაპი (ოპანასენკო).
- მიტროპოლიტი პლატონი (უდოვენკო), ფეოდოსიის ეპარქიის მმართველი.
- ბახჩისარაის ეპისკოპოსი კალინნიკი, სიმფეროპოლის ეპარქიის ვიკარი.
- ჟანკოისა და რაზდოლსკის ეპისკოპოსი ალექსი, ჟანკოის ეპარქიის ადმინისტრატორი.
- როვენკოვსკისა და სვერდლოვსკის მთავარეპისკოპოსი არკადი, როვენკოვსკის ეპარქიის ადმინისტრატორი.
სანქციები მოიცავს: აქტივების ბლოკირებას, სავაჭრო ოპერაციების შეზღუდვას, რესურსების ტრანზიტის შეზღუდვას, ნაწილობრივ ან სრულ შეწყვეტას უკრაინის ტერიტორიაზე, ფრენების და ტრანსპორტირების შეწყვეტას, უკრაინიდან კაპიტალის გაყვანის აკრძალვას და ა.შ.
მე-7 პუნქტი შეიძლება გამოიყოს კერძოდ: უცხო სახელმწიფოს რეზიდენტების მიერ პირდაპირ ან ირიბად კონტროლირებად ან მათ ინტერესებში მოქმედი პირების მიერ სახელმწიფო ქონების იჯარით გაცემის აკრძალვა.
შეგახსენებთ, რომ ადრე ზელენსკიმ აამოქმედა ეროვნული უსაფრთხოებისა და თავდაცვის საბჭოს გადაწყვეტილება უმე-ის წინააღმდეგ შემზღუდავი ზომების შესახებ.