საკონსტიტუციო სასამართლომ უმე-ის სახელის გადარქმევა კანონიერად ცნო
27 დეკემბერს უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიღო გადაწყვეტილება საქმეზე უკრაინის 49 სახალხო დეპუტატის კონსტიტუციური წარდგენის შესახებ უკრაინის კონსტიტუციის უკრაინის კანონთან „კანონის მე-12 მუხლში ცვლილებების შეტანაზე“ შესაბამისობის შესახებ. სინდისის თავისუფლებისა და რელიგიური ორგანიზაციების შესახებ"" რელიგიური ორგანიზაციების (ასოციაციების) სახელებთან დაკავშირებით, რომლებიც შედიან სტრუქტურაში (შედიან) რელიგიურ ორგანიზაციაში (ასოციაციაში), რომლის წამყვანი ცენტრი (მენეჯმენტი) მდებარეობს უკრაინის ფარგლებს გარეთ-სახელმწიფოSi, რომელიც კანონით არის აღიარებული, როგორც უკრაინის წინააღმდეგ სამხედრო აგრესორი. ამის შესახებ უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლოს კომუნიკაციებისა და სამართლებრივი მონიტორინგის დეპარტამენტი იუწყება.
უკრაინის საკონსტიტუციო სასამართლომ დაადგინა, რომ ეს კანონი შეესაბამება უკრაინის კონსტიტუციას.
კანონი ომის პირობებში აწესებდა შეზღუდვებს სასულიერო პირების, რელიგიური მქადაგებლების, რელიგიური ორგანიზაციების მენტორების წვდომაზე, რომელთა წამყვანი ცენტრი (მენეჯმენტი) მდებარეობს უკრაინის ფარგლებს გარეთ იმ სახელმწიფოში, რომელიც კანონით არის აღიარებული, როგორც სამხედრო აგრესია. უკრაინა ან/და დროებით ოკუპირებული უკრაინის ტერიტორიის ნაწილი, უკრაინის შეიარაღებული ძალების ფორმირებები და უკრაინის სხვა სამხედრო ფორმირებები ან კანონით გათვალისწინებული სხვა შეზღუდვები.
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილებაში ნათქვამია, რომ სასამართლომ მხედველობაში მიიღო ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს გადაწყვეტილება საქმეზე ილინი და სხვები უკრაინის წინააღმდეგ, სადაც კერძოდ ნათქვამია: „ის ფაქტი, რომ სახელმწიფო მოითხოვს რელიგიურ ორგანიზაციას, სურს დარეგისტრირდეს ისეთი სახელის მისაღებად, რომელიც შეუძლებელს გახდის შეცდომაში შემყვანი მორწმუნეების და ზოგადად საზოგადოების გაცნობას და რომლითაც შესაძლებელია მისი გარჩევა არსებული ორგანიზაციებისგან, პრინციპში, შეიძლება ჩაითვალოს მისი უფლების თავისუფლად არჩევის გამართლებულ შეზღუდვად. სახელი.
გადაწყვეტილება და მისი რეზიუმე საკონსტიტუციო სასამართლოს ოფიციალურ ვებგვერდზე 2022 წლის 28 დეკემბერს გამოქვეყნდება. ამასთან, 2022 წლის 28 დეკემბერს, ოთხშაბათს, 09:30 საათზე, ამ საქმეზე მომხსენებელი მოსამართლეების ბრიფინგი გაიმართება.
ბრიფინგზე მედია გადაწყვეტილების დეტალებს გაავრცელებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ახალმა ხელმძღვანელმა, ელენსკიმ განაცხადა, რომ სახელმწიფოს შეუძლია იძულებით დაერქვას სახელი უმე-ს.
სასამართლომ მიხაილოვსკის ტაძარი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (УПЦ) ქალაქ გოროდიშში კულტურის სამინისტროს მინდობას გადასცა
მორწმუნეებისგან ეკლესიის ჩამორთმევა მოითხოვა სმილიანის ოლქის პროკურატურამ.
В ქსელში აჩვენეს, როგორ არღვევენ რეიდერები ПЦУ საკურთხევლის კარებს УПЦ Усть-Путилы
წარმომადგენლები ჩერნოვიცის ეპარქიის გამოაქვეყნეს ვიდეო ზედამხედველობის კამერებიდან.
პცუ-ში განაცხადეს, რომ უკრაინელებს «აიძულებენ, გაწირონ უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მღვდლები»
კოсячენკო გამოეხმაურა უკრაინული მართლმადიდებელი ეკლესიის იერარქის ინტერვიუს, რომელიც ეხება გენდერული პოლიტიკის და თავისუფლების საკითხების სახელმწიფო სამსახურის შემოწმებებს.