უმე-ის სასულიერო პირმა გააპროტესტა რმე-ს საგამომცემლო საბჭოს სიაში მისი შეყვანა
უმე-ის საგამომცემლო განყოფილების ხელმძღვანელმა, დეკანოზმა ვლადიმერ საველიევმა გააპროტესტა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სინოდის გადაწყვეტილება, რომ მისი სახელი შეიტანონ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საგამომცემლო საბჭოში 2023-2026 წლებში.
ამის შესახებ მან გამომცემლობა ,,მარცხენა სანაპიროს’’ მთავარი რედაქტორის ს. კოშკინას ტელეგრამის გვერდზე დაწერა.
„რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლები არ შემითანხმდნენ რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საგამომცემლო საბჭოში ჩართვაზე, მე არ ვიცოდი ამის შესახებ და თანხმობა არ მიმ იცია. უფრო მეტიც, კატეგორიული წინააღმდეგი ვარ იქ ჩართვის. მე არ ვგეგმავდი და არც ვაპირებდი რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის საგამომცემლო საბჭოსთან ურთიერთობას“, - განაცხადა მღვდელმა.
მან დაწერა, რომ გმობს რუსეთის ფედერაციის მიერ უკრაინის წინააღმდეგ გაჩაღებულ ომს და საჯაროდ მოითხოვდა მის გარიცხვას რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის საგამომცემლო საბჭოდან.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ეპისკოპოსმა ნიკიტამ გამომცემლობა ,,მარცხენა სანაპიროს’’ ცილისწამებისთვის უჩივლა.