უმე ვარაუდობს შესაძლო პროვოკაციებს მეუ-ს მხრიდან შობის დღესასწაულზე
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ამტკიცებს, რომ 7 იანვარს მეუ-ს წარმომადგენლებმა შესაძლოა მოაწყონ პროვოკაციები, რათა მათში კანონიკური ეკლესიის მორწმუნეები დაადანაშაულონ. ამის შესახებ უმე-ის სინოდალური დეპარტამენტი იტყობინება.
კანონიკური ეკლესია ასეთ დასკვნას აკეთებს იქიდან გამომდინარე, რომ პოროშენკოს მიერ კონტროლირებად მედიაში მეუ-ს წარმომადგენლები აქტიურად განიხილავენ კიევ-პეჩერის მიძინების საკათედრო ტაძართან შესაძლო პროვოკაციების თემას.
„ვინაიდან უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას არასოდეს ჩაუდენია და არ გეგმავს პროვოკაციას, ირკვევა, რომ პროვოკაციებზე საუბარი ინფორმაციული სიყალბეა, ან 7 იანვრის პროვოკაციული ქმედებები შეიძლება მოამზადონ თვით მეუ-ს წარმომადგენლებმა, რათა შემდეგდაადანაშაულონ კანონიკური ეკლესიის მორწმუნეები“, - ნათქვამია უმე-ს განცხადებაში.
ბოლო რამდენიმე კვირის განმავლობაში უმე-ის მღვდლებზე თავდასხმების გათვალისწინებით, ისევე როგორც ის ფაქტი, რომ მეუ-ს წარმომადგენლებმა არაერთხელ მოაწყვეს ჩხუბი და ხულიგნური ქმედებები უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეების წინააღმდეგ, არსებობს წესრიგის დარღვევის რეალური საფრთხე. მეუ-ს ყოფნა ლავრის მიძინების საკათედრო ტაძრის ტერიტორიაზე.
უმე ასევე შეახსენებს, რომ უმე-ის მორწმუნეებისთვის ტაძარში ღვთისმსახურების უსაფუძვლო აკრძალვა, მეუ-ს წარმომადგენლების იქ ყოფნის გამო, თავისთავად პროვოკაციაა, რომელსიც იკვეთება სისხლის სამართლის კოდექსის 161-ე მუხლის მე-2 პუნქტის დარღვევის ნიშნები. ჩადენილი ოფიციალური პირების მიერ.
როგორც მჟკ იტყობინება, ვიშგოროდისა და ჩერნობილის მიტროპოლიტმა პავლემ, წმინდა მიძინების კიევ-პეჩერის ლავრის წინამძღვარმა, განაცხადა, რომ მონასტერი აპირებს დაიცვას თავისი უფლებები სასამართლოში. სარჩელი აღიძრა ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრისა და სატრაპეზო ტაძრის სარგებლობისთვის დაბრკოლებების მოხსნის თაობაზე.