დუმენკომ მოუწოდა ლავრის ბერებს "განთავისუფლდნენ მოსკოვის ბატონობისაგან"
2022 წლის 7 იანვარს ლავრის მიძინების ტაძარში მეუ-ს „ღვთისმსახურებაზე“, სერგეი დუმენკომ განაცხადა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის ბერები უნდა შეუერთდნენ მეუ-ს, რადგან ეს არის უკრაინის ყველა მართლმადიდებლის მოვალეობა. ,,მსახურებას’’ ტრანსლირებდა «Суспільне».
დუმენკომ მადლობა გადაუხადა დამსწრეებს სამოქალაქო პოზიციისთვის „რუსული სამყაროს ტყვეობიდან სალოცავის გათავისუფლების შესახებ“ და განაცხადა, რომ ლავრაში მეუ-ს შესვლა შესაძლებელი გახდა „საზოგადოების ფართო მხარდაჭერის“ წყალობით.
სერგეი პეტროვიჩი ირწმუნება, რომ ის ყველაფერს გააკეთებს, "რათა ლავრას სახელი აღარ შეურაცხყონ იმ მაცდუნებელი საქციელის გამო, ვინც დაივიწყა, რომ მათი მოწოდება ღვთის ვენახში თავმდაბალი მსახურებაა".
დუმენკომ გაიხსენა, რომ „უკრაინელი მორწმუნეების, თემებისა და მონასტრების მეუ-სთვის მიკუთვნება მათი კანონიკური მოვალეობაა“ და მისი სტრუქტურა უკრაინაში ფუნქციონირებს „გარე კონტროლისა და იძულების გარეშე“.
სერგეი პეტროვიჩმა „როგორც კიევ-პეჩერის ლავრის მღვდელმთავარმა არქიმანდრიტმა“, მიმართა მონასტრის ძმებს: „მოსკოვისა და მისი მსახურების მიერ თქვენზე არაკანონიკური ბატონობისაგან საბოლოო განთავისუფლების დრო დგება, მიჰყევით ტომოსს, დაიწყეთ ახალი ფურცელი ლავრის ცხოვრებაში, როგორც ჭეშმარიტად სამონასტრო კომპლექსს მიძღვნილი ქრისტეს ერთი ეკლესიის მსახურებისთვისაა მიღებული“, - თქვა დუმენკომ.
მან გააფრთხილა - "ყველაფერი, რასაც სჭირდება (ლავრაში - რედ.) განწმენდა - დაე, განიწმინდოს ჩვენი საერთო ძალისხმევით".
მანამდე მჟკ წერდა, რომ დუმენკოს თქმით, მიტროპოლიტი ვლადიმერი (საბოდანი) ხარობს ლავრაში მეუ-ს მსახურებით.