პატრიარქი ბართოლომეო: ძალიან ბედნიერი ვარ, პრეზიდენტ პოროშენკოს მიღებით
2023 წლის 6 იანვარს პატრიარქმა ბართოლომეომ ფანარიონში მიიღო ყოფილი პრეზიდენტი პოროშენკო, მიულოცა უკრაინელებს შობა და მოუწოდა მათ, გაერთიანდნენ მეუ-ს გარშემო. მილოცვა უმაღლეს რადას ტელეგრამის არხზე გამოქვეყნდა.
„ძალიან ბედნიერები ვართ, ჩვენთვის დიდი პატივია ჩვენს კარგ მეგობარს, პრეზიდენტ პეტრო პოროშენკოს ვუმასპინძლოთ. ჩვენ ერთად ვითანამშრომლეთ მეუ-სთვის ახალი სტატუსის მინიჭებისთვის. ჩვენ ამაში მივაღწიეთ წარმატებას და ახლა ვლოცულობთ ქვეყნის ყველა მართლმადიდებელი მორწმუნის გაერთიანებისთვის მეუ-ის გარშემო - ეს არის ერთადერთი შესაძლო გამოსავალი. დღედაღამ ვლოცულობთ ამ უსამართლო ომისა და აგრესიის დასასრულისთვის, უკრაინელი ხალხისთვის, ძლიერი და მამაცი, რომელმაც გადაწყვიტა უკრაინის მთლიანობისა და თავისუფლების დაცვა. ჩვენ თქვენთან ვართ სიყვარულით და ლოცვით. მოხარული ვართ, რომ საერთაშორისო საზოგადოებაც თქვენთანაა. სამართლიანობა და სიმართლე ყოველთვის იმარჯვებს“, - განაცხადა პატრიარქმა ბართოლომეომ.
„ვულოცავ უკრაინელ მორწმუნეებს შობას. ჩვენ ვაჩვენებთ ერთობას თქვენს მორწმუნეებთან უკრაინაში თავისუფლებისა და სტაბილურობის სახელით“, - დასძინა მან.