ლავრის აღება ურწმუნოების მიერ: როგორ დასრულდა ეს ყველაფერი 100 წლის წინ
უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია ახლა განიცდის დევნის, ინფორმაციული ცილისწამების და ხელისუფლების მხრიდან ზეწოლის მძიმე პერიოდებს. სახელმწიფომ უარი თქვა უმე-თან ხელშეკრულების განახლებაზე ზემო ლავრის ტაძრების იჯარაზე. 7 იანვარს კი ეპიფანე დუმენკო უკვე ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარში მსახურობდა. უზენაესი რადა აცხადებს, რომ უსპენსკის ბედი მთელ ლავრას ელის. ეს წარმოუდგენლად და შეუძლებლად გვეჩვენება. ამასობაში ლავრის საკათედრო ტაძრების კედლებმა ეს უკვე დაინახა - გასული საუკუნის ისტორია ისევ მეორდება.
ასი წლის წინ, ბოლშევიკების დროს, მართლმადიდებლურმა ეკლესიამ საშინელი დევნა განიცადა. სამღვდელოება და მრევლი გადაასახლეს ბანაკებში ან დახვრიტეს, ხოლო ყველაზე აქტიური რევოლუციონერები ფაქტიურად ანადგურებდნენ ეკლესიებს. შემორჩენილი ეკლესიები გადაეცა საწყობებს, სპორტულ დარბაზებს, საწარმოებს, ფსიქიატრიულ საავადმყოფოებს და ტუბერკულოზის დისპანსერებს. იყო შემთხვევები, როდესაც ბოლშევიკებმა „გადაკეთებული“ ეკლესიების საკურთხეველში საზოგადოებრივი ტუალეტები დაამონტაჟეს.
1991 წელს უკრაინის დამოუკიდებლობის მოპოვების შემდეგ ეკლესიამ დაიწყო აღორძინება და აღმავლობა. აღადგინეს მონასტრები და ტაძრები, აღორძინდა სამრევლოები, ხელახლა შეიქმნა ეპარქიებიც. რთული პერიოდი იყო, მაგრამ ამავდროულად ძალიან სასიხარულო. უმე-ის ინიციატივით აღადგინეს ღვთისმშობლის მიძინების ტაძარი. ნანგრევებიდან აღდგენილი ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის საზეიმო კურთხევა მოხდა უკრაინის დამოუკიდებლობის დღეს, 2000 წლის 24 აგვისტოს. ახლა კი ჩვენ ვხედავთ სრულიად განსხვავებულ პროცესებს.
2018 წლის ბოლოდან დაიწყო უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის, მისი თაყვანისმცემლების და მთელი სამღვდელოების დევნის ახალი ისტორია. კონსტანტინოპოლის საპატრიარქოს ჩარევით შეიქმნა ახალი სტრუქტურა - მეუ, რომელმაც სახელმწიფო ხელისუფლების სრული პატრონაჟით დაიწყო უმე-ის ტაძრების ხელში ჩაგდება. ამოქმედდა ლომი და საფქვავები, „მრევლის შეკრებები“, რომლებიც აქამდე არც კი შესულან ეკლესიაში. ასპარეზზე გამოჩნდნენ თანამედროვე რევოლუციონერები, რომლებიც მზად არიან ნებისმიერ დროს დაიპყრონ უმე-ის ძალების მიერ ახლახანს აღდგენილი ან ნულიდან აშენებული ტაძრები. ეს ასევე ეხება კიევ-პეჩერის ლავრას და, კერძოდ, მიძინების ტაძარს. იგივე ეპიფანე დუმენკოს მინდა ვკითხო: რამდენად დაეხმარა და როგორ მიიღო მონაწილეობა საკათედრო ტაძრის აღდგენაში? სახელმწიფო ეთნოპოლიტიკის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ განაცხადა, რომ ქვეყანაში მხოლოდ ერთი მართლმადიდებლური კონფესი უნდა დარჩეს. დანარჩენი არ უნდა იყოს. და ჩვენ ყველას გვესმის, რა კონფესიაზე ლაპარაკობს ელენსკი.
ახლა გვეჩვენება, რომ საეკლესიო ვითარებაში რაღაც უნიკალურის მომსწრენი ვართ. თუმცა ეს მთლად ასე არ არის. საკმარისია გავიხსენოთ ის, რაც მოხდა უკრაინაში ასი წლის წინ. ბოლშევიკებს როგორ უყვარდათ და ელოლიავებოდნენ ეგრეთ წოდებულ „განახლებულ“ ეკლესიას და დევნიდნენ კანონიკურს.
განახლება ლავრაში და მეუ ლავრაში: არის განსხვავება?
მაშინ ყველაფერი მტკივნეულად დაემსგავსა დღევანდელს: კანონიკურ ეკლესიაზე აკრძალვა და ზეწოლა რემონტისტული სტრუქტურის სასარგებლოდ, მისი სრული მფარველობა სახელმწიფოს მხრიდან. შსსკ-ს ქვეშ მყოფმა პოლიტიკურმა ადმინისტრაციამ მოლაპარაკება გამართა ეპისკოპოსთან და მღვდლებთან, დაარწმუნა ისინი გადასულიყვნენ განახლებაზე, მოახდინეს ზეწოლა მათზე სხვადასხვა მეთოდით. ზუსტად ისე, როგორც მუშაობს დღეს სბუ.
მაშინ პრესა წერდა, რომ "ტიხონოვიზმი (კანონიკური ეკლესია, - რედ.) თავხედი გახდა, ისე იქცევა, თითქოს დღესასწაულს ატარებენ თავიანთ კონტრრევოლუციურ ქუჩაზე, ქამრების შეხსნა და სადაც შეუძლიათ მგლის კბილები აჩვენონ". დღევანდელმა „პანოპტიკონმა“ საინფორმაციო სივრცეში დიდი ხანია გადააჭარბა ამ დონეს. მე არ მინდა ციტირება იმ ჭუჭყის ნაკადისა, რომელიც იღვრება უმე-ის ამჟამინდელი მრევლის მიმართ.
რენოვაციონიზმი წარმოიშვა 1922 წლის მაისში სახელმწიფო პოლიტიკური ადმინისტრაციის მხარდაჭერით. საბჭოთა კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის სამდივნოდან რუსეთის კომუნისტური პარტიის ყველა პროვინციულმა კომიტეტმა მიიღო ბრძანება ყოველმხრივ მხარი დაეჭირა ეკლესიის განახლებისთვის, რომელსაც "ცოცხალი ეკლესიის" დარქმევა დაუწყეს. რეპრესიები მოეწყო კანონიკური სამღვდელოების წინააღმდეგ. 1922 წლის ბოლოსთვის, განმაახლებლებმა შეძლეს იმ დროისთვის მოქმედი 30000 ეკლესიის ორი მესამედის დაკავება.
1923 წლის 29 აპრილს მოსკოვში, მაცხოვრის საკათედრო ტაძარში, საღმრთო ლიტურგიისა და საზეიმო ლოცვის შემდეგ, გაიხსნა სარემონტო "მეორე ადგილობრივი სრულიად რუსული საბჭო". 5 მაისს, „მიტროპოლიტ“ ანტონინის მოხსენების თანახმად, საბჭომ გადაწყვიტა გადასულიყო გრიგორიანულ კალენდარზე, დააკანონა დაქორწინებული და დაუქორწინებელი ეპისკოპოსის თანასწორობა და გარკვეული ყოყმანის შემდეგ, მეორე ქორწინება სასულიერო პირებისთვის. მონასტრები დაიხურა და გადაიქცა შრომით კომუნებად და საეკლესიო სამრევლოებად. დაპატიმრებულმა პატრიარქმა ტიხონმა არ აღიარა განმაახლებელი საბჭოს გადაწყვეტილებები და ანათემას უწოდა რემონტისტები, როგორც "უკანონო შეკრება" და "ანტიქრისტეს ინსტიტუტი".
კიევ-პეჩერის ლავრა ისევე მძიმედ განიცდიდა დევნას, როგორც მთელ ეკლესიას. 1924 წლის ნოემბერში ხარკოვში გაიმართა სრულიად უკრაინის წინასაბჭოთა კრება. განმაახლებელმა მიტროპოლიტმა ინოკენტიმ გააკეთა მოხსენება, რომლის საფუძველზეც მიღებულ იქნა რეზოლუცია კიევ-პეჩერსკის ლავრის სრულიად უკრაინის წმინდა სინოდის იურისდიქციაში გადაცემის აუცილებლობის შესახებ, რაც მოხდა 1924 წლის 15 დეკემბერს. ინოკენტი იღებს მანდატს, ჩაატაროს ღვთისმსახურება ლავრაში (ძალიან მსგავსია მიმდინარე მოვლენის პარალელურად). მონასტრის ბერები ყველანაირად ცდილობენ წინააღმდეგობა გაუწიონ „ცოცხალ ეკლესიას“.
ამ წინააღმდეგობის გამო, უკრაინის სსრ-ის გუბერნატორული განყოფილება იწყებს დაპატიმრებებს. 1924 წლის დეკემბერში - 1925 წლის იანვარში დააპატიმრეს 28 ლავრის ბერი, 2 მორჩილი და ლავრის თემის 4 წევრი. გენერალური ჩხრეკა ჩატარდა ლავრაში და კიტაევსკაიას ერმიტაჟში. კიდევ ერთხელ, რაიმეს არ გახსენებთ მიმდინარე მოვლენების ფონზე?
განმაახლებლები ლავრიდან გააძევეს, რა ბედი ეწევა მეუ-ს?
საბოლოოდ, განმაახლებლებმა ლავრაში დიდხანს ვერ გაძლეს. უკვე 1926 წლის 29 სექტემბერს, უკრაინის სსრ სახალხო კომისართა საბჭომ მიიღო დადგენილება "ყოფილი კიევ-პეჩერის ლავრის ისტორიულ-კულტურულ სახელმწიფო ნაკრძალად აღიარებისა და მისი უკრაინულ სამუზეუმო ქალაქად გადაქცევის შესახებ" (ცოტა მოგვიანებით მას ეწოდა ნაკრძალი, რომელიც დღეს მონასტრის ქონებას ფლობს). 1930 წლის დასაწყისში მონასტერი მთლიანად განადგურებულ იქნა. ძმების ნაწილი გამოიყვანეს და დახვრიტეს, დანარჩენი დააპატიმრეს ან გადაასახლეს. ლავრა განადგურდა.
საინტერესოა, რომ 1921 წელს, როდესაც მიტროპოლიტი ინოკენტი კვლავ ლაპარაკობდა რენოვაციონიზმის წინააღმდეგ, მან მოახერხა მღვდლის, პროფესორ ვალენტინ ვოინო-იასენეცკის (მომავალი წმინდა ლუკა) ხელდასხმა, რომლის სახელიც გახდა ეკლესიის რწმენისა და მფარველობის მტკიცე მაგალითი.
1990 წლის 9 დეკემბერს კიევის ვლადიმირის საკათედრო ტაძარში შედგა ჩერნივცისა და ბუკოვინის ეპისკოპოს ონუფრის კურთხევა. კურთხევას ხელმძღვანელობდა კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი (მაშინ) ფილარეტი (დენისენკო). ამის შემდეგ ფილარეტი გახდა სქიზმატი, ხოლო ონუფრი გახდა მისი უნეტარესი კიევისა და სრულიად უკრაინის მიტროპოლიტი, თანამედროვე ეკლესიის ნამდვილი საყრდენი და რწმენის დამცველი.
სსრკ-ში „ცოცხალი ეკლესიას“ დიდხანს არ უარსებია. 1931 წელს ააფეთქეს მათი მთავარი მაცხოვრის ტაძარი. 1930-იან წლებში მასობრივი დაპატიმრებები შეეხო უკვე თავად განმაახლებლებსაც, მათ შორის მათ, ვინც დიდი ხნის განმავლობაში თანამშრომლობდა ორგანოებთან. 1937-1938 წლებში დახვრიტეს 86 ეპისკოპოსი. მოხდა ეკლესიების მასიური დახურვა, რამაც გამოიწვია განმაახლებელი მიტროპოლიტებისა და მათი ეპარქიების უმეტესობის ლიკვიდაცია. 1943 წლის ნოემბერში დაიწყო იერარქების მასობრივი გადაყვანა საპატრიარქო ეკლესიაში. მათ მოიტანეს მონანიება.
მღვდელმოწამე ონუფრი (გაგალიუკი) თავის წერილებში განახლებულ ეკლესიაზე ასე საუბრობდა: „იცით, ძვირფასო მეგობარო, რა დიდი ცოდვა ჩაიდინეს ჩვენმა განახლებულმა სქიზმატიკოსებმა, რომ დაშორდნენ ღვთის ეკლესიის ერთიანობას თავიანთი განხეთქილების გზით და გადაიბირეს ბევრი. მათთან ერთად… და შიმშილს, სიღარიბეს, უუფლებოობას, ციხეებს და სიკვდილით დასჯასაც კი არ მიუტანიათ მართლმადიდებლებისთვის, რამდენადაც სწორედ ამ უღმერთო განახლებულმა განხეთქილებამ, რადგან ყველა ეს უბედურება კლავს ადამიანის სხეულს. განხეთქილება ადამიანებს აშორებს ღმერთთთან, მარადიულ ნეტარ ცხოვრებას.
ჩვენ ყველამ ვიცით, რომ ისტორია ციკლურია. აუცილებელია მისი შესწავლა არა მხოლოდ დიდი ხნის წარსულის მოვლენების ინტერესის გამო. ეს უნდა ვისწავლოთ, რათა არ გავიმეოროთ ჩვენი მამების და ბაბუების შეცდომები.
ერთხელ ლავრა მლოცველებს წაართვეს და უღმერთოებს გადასცეს. მერე - წაართვეს სალოცავი. დღეს ეს „ბედის ბორბალი“ ახალ შემობრუნებას აკეთებს. მაგრამ ის ისევე დასრულდება, როგორც წინა. უნდა გვესმოდეს, რომ მრავალი წლის განმავლობაში ათეისტურმა ხელისუფლებამ ვერ შეძლო რწმენის აღმოფხვრა დევნით. კანონიკური ეკლესიის ტაძრები ყოველთვის სავსეა, ხალხი ნებაყოფლობით დადის იქ. ეს არის ქრისტეს ჭეშმარიტი ეკლესიის აშკარა ნიშანი. რაც არ უნდა დაემართოს ტაძარს, ადამიანები, რომლებმაც იპოვეს ჭეშმარიტი რწმენა, განაგრძობენ ლოცვას. რადგან მათ იციან, რომ ქრისტემ შექმნა ეკლესია და მან თქვა, რომ "ჯოჯოხეთის კარიბჭე არ გაიმარჯვებს მასზე".