ლოცულობდა უმე-ისთვის: მორფის მიტროპოლიტი არ მივიდა წინამძღვრის აღსაყდრებაზე
2022 წლის 8 იანვარს მორფის მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ გამოაცხადა, რომ იგი ვერ დაესწრება კვიპროსის ახალი მთავარეპისკოპოსის აღსაყდრების ცერემონიას, რადგან იმ დროს ილოცებდა ხელისუფლების მიერ შევიწროებული უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიისა და მისი წინამძღვრისთვის, მისი უნეტარესი ონუფრისთვის. განცხადება მორფის მეტროპოლიის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა.
„ვაცნობთ კვიპროსის ეკლესიის ღვთისმოსავ წევრებს, რომ მისი უწმიდესი მორფის მიტროპოლიტი ნეოფიტე სურვილისამებრ დაესწრებოდა კვიპროსის უნეტარესის მთავარეპისკოპოსის გიორგის აღსაყდრების ცერემონიას კვირას, 08.01. თუმცა მან არჩია თავის მოკრძალებულ კელიაში დარჩენა, რათა ილოცოს როგორც კვიპროსის მთავარეპისკოპოსზე, ასევე განსაცდელში მყოფი კიევისა და სრულიად უკრაინის უნეტარესი მიტროპოლიტის ონუფრის მიმართ “- ნათქვამია შეტყობინებაში.
მორფის მიტროპოლიტმა თქვა, რომ კიევის პეჩერის ლავრის წინამძღვარს მიტროპოლიტ პავლეს და მის გარემოცვას „ემუქრებოდნენ და ავიწროებდნენ უკრაინის პრეზიდენტის ზელენსკის ჯარები“ და დასძინა, რომ 31 დეკემბრის საღამოდან „კანონიკური უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას აკრძალული აქვს ლიტურგიების აღსრულება ზემო ლავრის ეკლესიებში, რის გამოც საფრთხე ემუქრება კიევ-პეჩერის ლავრის საქმიანობას.
შეგახსენებთ, რომ 2022 წლის 8 იანვარს ნიქოზიაში კვიპროსის ეკლესიის ახალი წინამძღვრის აღსაყდრება მოხდა.