ტკაჩენკო დესიატინის ეკლესიის დემონტაჟის პირობას სდებს
კულტურის მინისტრმა ალექსანდრე ტკაჩენკომ გამოაცხადა ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის დესიატინის ტაძრის დემონტაჟის შესახებ და მას უწოდა უმე-ის უნებართვო მშენებლობა. ამის შესახებ მან ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე დაწერა.
„ადგილის უნებართვო დაკავება 2008 წელს დაიწყო. თავდაპირველად შენობა სამ გადაჯაჭვულ სადგომს ჰგავდა. 2012 წელს იანუკოვიჩის მმართველობის დროს დაიწყო უკანონო მშენებლობის „ლეგალიზაცია“. ამ რელიგიურ ორგანიზაციას არასოდეს მიუღია სამშენებლო ნებართვა, ისევე როგორც მიწის ნაკვეთით სარგებლობისთვის ნებართვა. თავად შენობა აშენდა დამტკიცებული პროექტის გარეშე, მშენებლობის ნებართვის გარეშე. შენობა დადგენილი წესით არ არის ექსპლუატაციაში შესული“, - წერს მინისტრი.
ტკაჩენკომ თქვა, რომ 2020 წლიდან მიმდინარეობს სასამართლო პროცესი უკრაინის ისტორიის ეროვნული მუზეუმიდან, რათა მოიხსნას მიწის ნაკვეთის გამოყენების დაბრკოლებები უნებართვო ობიექტის დანგრევით.
„უკრაინის კულტურისა და საინფორმაციო პოლიტიკის სამინისტრო ჩართულია საქმეში, როგორც მესამე მხარე და ხელს უწყობს ამ პროცესში. ამჟამად ექსპერტიზა უკვე დასრულებულია და შემდეგი სასამართლო სხდომა უკვე დაინიშნა 2023 წლის 18 იანვარს, ამიტომ არის საფუძვლიანი იმედი, რომ დავა მალე სამართლებრივი გზით გადაწყდება“, - განაცხადა მან.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2018 წლის იანვარში დესიატინის მონასტერში რადიკალები შეიჭრნენ. „აქტივისტებმა“ მის კედლებთან არაერთხელ გამართეს აქციები და მონასტრის „დანგრევას“ დაჰპირდნენ. 26 იანვარს რადიკალებმა ეკლესიის დაწვა სცადეს. ათასობით ადამიანი შეიკრიბა ლოცვაზე მონასტრის დასაცავად.