მინისტრთა კაბინეტის ვებგვერდზე პეტიცია გამოჩნდა „არ აკრძალოთ უმე“
2022 წლის 13 იანვარს უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა პეტიცია, სადაც მოითხოვენ უკრაინის პატრიოტი მოქალაქეების პოზიციის გათვალისწინებას უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის საკითხის სამართლებრივი გადაწყვეტისას და არ აიკრძალოს უმე-ის საქმიანობა.
პეტიციის „არ აკრძალოთ უმე“-ს ავტორები აღნიშნავენ, რომ ისინი სრულად უჭერენ მხარს ,,თანამშრომლობის’’ თითოეული შემთხვევის გამოძიების და უკრაინის მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად მართლმსაჯულების წინაშე წარდგენის აუცილებლობას, თუ პირის ბრალეულობა დადასტურდება.
„თუმცა, შეუძლებლად მიგვაჩნია ცალკეული მოქალაქეების დანაშაულები მივაწეროთ მთელ განშტოებულ ინსტიტუტს, რომელიც არის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია და ამის საფუძველზე მივმართოთ მის სამართლებრივ აკრძალვას. დიახ, უმე აერთიანებს განსხვავებული შეხედულებების მქონე ადამიანებს, მაგრამ უმეტესწილად, ჩვენ ყველას გვინდა, რომ ჩვენმა ქვეყანამ მოიგოს ეს ომი და აღადგინოს მისი ტერიტორიული მთლიანობა“, - ნათქვამია პეტიციაში.
დოკუმენტში ნათქვამია, რომ უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის შიგნითაც ეძებენ გამოსავალს არსებული რთული სიტუაციიდან, მაგრამ არსებობს გაგება, რომ არსებული წინააღმდეგობები ვერ დაიძლია ისე სწრაფად, როგორც ჩვენ გვსურს.
„ჩვენ არ ვიმსახურებთ „თანამშრომლების“ და „ფსბ-ს აგენტების“ სტიგმას. მწუხარებით აღვნიშნავთ, რომ ასეთი დამოკიდებულება საზოგადოების ნაწილის, უმე-ის მორწმუნეების მნიშვნელოვან დემორალიზებას იწვევს და რეალურად შეიძლება ემსახურებოდეს რუსეთის ფედერაციის ფარულ ინტერესებს ომის პირობებში უკრაინელების დესტაბილიზაციასა და გამოყოფასთან დაკავშირებით. “, - აცხადებენ მიმართვის ავტორები.
„ვთხოვთ უკრაინის მინისტრთა კაბინეტს, საკანონმდებლო ბაზის შემუშავებისას, საეკლესიო საკითხის გადაწყვეტას ისევე დაბალანსებულად მიუდგეს, როგორც ეს ხდება სახელმწიფოს ცხოვრების სხვა სფეროებში არსებული პრობლემების განხილვისას და არა გადააბრალოს უმე-ის ცალკეული წარმომადგენლების ბრალი მთელ დაწესებულებას, როგორიც არის უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესია“, - თხოვნით მიმართავენ უმე-ის ერთგულნი.
პეტიციის ავტორები შეახსენებენ, რომ უკრაინის კონსტიტუცია უკრაინის ყველა მოქალაქის სინდისისა და რელიგიის თავისუფლებას გარანტია.
„ამიტომ, ჩვენ, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მორწმუნეები, მოვუწოდებთ ეროვნული უშიშროების და თავდაცვის საბჭოს სახელით შესაბამისი კანონპროექტების შემუშავებას, გამოიჩინონ სიბრძნე და გადაწყვიტონ საეკლესიო საკითხი დიალოგის, ჭეშმარიტების ძიებისა და დაცვის გზით. მოქალაქეთა კონსტიტუციური უფლებებისა და თავისუფლების დაცვით და არა დამნაშავეთა დასჯის ნაცვლად გარკვეული პიროვნებების დადანაშაულებით და მთელი ეკლესიის აკრძალვით“, - ნათქვამია დოკუმენტში.
იულია კომინკოს მიერ შექმნილ პეტიციაზე ხელმოწერების შეგროვების დასრულებამდე 90 დღე რჩება. ხელმოწერისთვის, თქვენ უნდა დარეგისტრირდეთ უკრაინის მინისტრთა კაბინეტის ვებსაიტზე.
მანამდე უმე-ის მორწმუნეებმა სცადეს პეტიციის დარეგისტრირება პრეზიდენტის ვებგვერდზე, მაგრამ უარი მიიღეს.
როგორც მჟკ იტყობინება, უკრაინის პრეზიდენტის აპარატის უფროსის მრჩეველმა მიხეილ პოდოლიაკმა, უპასუხა ჟურნალისტ ვასილი გოლოვანოვის შეკითხვას უკრაინაში უმე-ის ბედთან დაკავშირებით, განაცხადა, რომ ხელისუფლება ასრულებს ორეკლესიურობის ეპოქას.