რმე-ს სასულიერო პირი: თითქოს ფრონტზე დაღუპულები ავტომატურად სამოთხეში ხვდებიან,სიცრუეა
ნახაბინოს წმინდა გიორგის ტაძრის წინამძღვარმა, მღვდელმა პავლე ოსტროვსკიმ თავის ტელეგრამ არხზე უარყო სიტყვები, რომ ფრონტზე დაღუპული პირები ავტომატურად ხვდებიან სამოთხეში.
”ჩემმა მეგობარმა დაკარგა ნათესავი მაკიევკაში და ის მეკითხება: ”ის მაშინვე სამოთხეში მოხვდა თუ არა?” ქრისტიანობაში სამოთხე არის ღმერთსა და ადამიანს შორის პირადი კომუნიკაციის ადგილი და არა სანატორიუმი, სადაც შეგიძლიათ კომფორტულად დაისვენოთ მიწიერი საშინელი ყოველდღიური ცხოვრების შემდეგ. შესაბამისად, სამოთხეში იქნებიან ისინი, ვინც ღმერთთან ეს ზიარება ჰქონდა აქ, ცდილობდა უფლის სიყვარულს და ცხოვრობდა მისი მცნებების მიხედვით. სწორედ ამ კონტექსტში ლაპარაკობს ქრისტე უმაღლეს სიყვარულზე: "არ არსებობს იმაზე დიდი სიყვარული, ვიდრე ვინმე სიცოცხლეს გაწირავს თავისი მეგობრებისთვის. თქვენ ჩემი მეგობრები ხართ, თუ იცავთ ჩემს მცნებებს", - თქვა მან.
„ამიტომ, შეუძლებელია იმის მტკიცება, რომ ბრძოლის ველზე დაღუპული ყველა ადამიანი ავტომატურად მიდის სამოთხეში, რადგან ეს ეწინააღმდეგება ეკლესიის სწავლებას. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მაგალითად, შავმა ქვრივმა, რომელმაც თავი აიფეთქა მეტროში, ასევე უნდა დაიმკვიდროს მარადიული ნეტარება, რადგან მან სული დალია ბრძოლის ველზე (ტერორისტებისთვის ჯიჰადი არის ომი ისლამისთვის). მაგრამ აშკარაა, რომ ეს ასე არ არის, ”- დასძინა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის სასულიერო პირმა.
მღვდელმა პავლემ ჩამოთვალა რამდენიმე პირობა, რომლითაც შეიძლება ადამიანი სამოთხეში მოხვდეს - ეს არის ნათლობა, ზიარება, მართალი ცხოვრება.
„რა თქმა უნდა, როცა ადამიანი იღუპება, რომელიც არ ცხოვრობდა მართალი ცხოვრებით, ჩვენ ბევრს ვლოცულობთ მისთვის, რათა უფალმა შეიწყალოს. მაგრამ როგორ იქნება შემდგომ ცხოვრებაში, ვერაფერს ვიტყვით - მხოლოდ შემოქმედის წყალობის იმედით. ამიტომ აუცილებელია, გავიხსენოთ იაკობ მოციქულის სიტყვები: „მართალი კაცის მხურვალე ლოცვას ბევრი რამის გაკეთება შეუძლია“, გულმოდგინედ ილოცეთ ბრძოლის ველზე დაღუპულთათვის, მით უმეტეს, თუ ისინი არ ეწეოდნენ ღვთისმოსავი ქრისტიანულ ცხოვრებას“, - შეაჯამა მან.
როგორც მჟკ მანამდე წერდა, რუსეთის მართლმადიდებელმა ეკლესიამ განმარტა პატრიარქის სიტყვები ბრძოლის ველზე ცოდვების მიტევების შესახებ.