მილანში უმე-ის დასავლეთ ევროპის სამღვდელოების შეხვედრა გაიმართა
2023 წლის 1 თებერვლიდან 3 თებერვლამდე მილანის გარეუბანში გაიმართა უმე-ის დასავლეთ ევროპის სამღვდელოების შეხვედრა. ამის შესახებ უმე-ის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობების დეპარტამენტში განაცხადეს.
შეხვედრას ხელმძღვანელობდა ბოიარსკის ეპისკოპოსი ვენიამინი, უმე-ის უცხოური სამრევლოების ადმინისტრატორი. ღონისძიებას ასევე ესწრებოდა სსუგ-ის უფროსის მოადგილე დეკანოზი ნიკოლაი დანილევიჩი.
„შეხვედრას ესწრებოდა უმე-ის 30-ზე მეტი სასულიერო პირი, რომლებიც მსახურობენ ბელგიაში, დიდ ბრიტანეთში, დანიაში, ირლანდიაში, იტალიაში, ნიდერლანდებში, გერმანიაში, პორტუგალიაში, საფრანგეთსა და შვეიცარიაში“, - ნათქვამია სსუგ-ს განცხადებაში.
შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს საგანმანათლებლო, სასულიერი და საოჯახო პროექტების განვითარება მათ თემებში.
ეპისკოპოსმა ვენიამინმა სამღვდელოებას გადასცა უნეტარესის მიტროპოლიტ ონუფრის მიმართვა.
თავის წერილში უმე-ს წინამძღვარმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ იმ პირობებში, როდესაც ტაძრების ხელში ჩაგდება ხდება ქვეყნის შიგნით, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ახალი თემების გახსნა საზღვარგარეთ:
„ქრისტიანი მოწოდებულია შექმნას და არა განადგურებას; ააშენოს და არ წაართვას ის, რაც სხვისი შრომით აშენდა; ტაძარში მოსვლის მოწოდება და არა მისგან განდევნა.
როგორც მჟკ იტყობინება, ევროპაში უმე-ის სამრევლოებმა უკრაინის მხარდასაჭერად საქველმოქმედო კონცერტები გამართეს.