მეუ-მ შექმნა ვოლინში უმე-ს მონასტრების კლონები
მეუ-ს "სინოდის" სხდომაზე 2023 წლის 2 თებერვალს, მათ გამოაცხადეს მონასტრების შექმნა ვოლინის "ეპარქიის" ტერიტორიაზე, იტყობინება მეუ-ს ვებგვერდი.
უმე-ის საგარეო საეკლესიო ურთიერთობათა განყოფილების თავმჯდომარის მოადგილემ, დეკანოზმა ნიკოლოზ დანილევიჩმა თავის ტელეგრამ არხზე განაცხადა, რომ ეს სტრუქტურები მთლიანად ასახავს უმე-ის მონასტრებს, რომლებიც უკვე არსებობს ამ ტერიტორიაზე.
”როგორც ვეჭვობდი, მეუ-მ უბრალოდ შექმნა უმე-ის უკვე არსებული მონასტრების კლონები ვოლინისა და ვოლოდიმირ-ვოლინის ეპარქიების ტერიტორიაზე. კერძოდ: ზარტორისკი, მილეცკი, მიხნოვსკი, სტაროსელსკი. დეტალები განთავსებულია მათ ვებგვერდზე. ისევ დუბლირება, ჩანაცვლება, დარბევის განზრახვა და პარალელური სტრუქტურების ჩამოყალიბება. იმის ნაცვლად, რომ შექმნან რაიმე საკუთარი, ნულიდან, როგორც ამას უმე აკეთებს, ისინი იმეორებენ მას. ძალიან მოსაწყენია ამის ყურება. ეს შორს არის ქრისტიანობისგან. მაგრამ ესეც ერთ დღეს დასრულდება. უკანონობა სამუდამოდ არ შეიძლება გაგრძელდეს“, - განაცხადა უმე-ის სპიკერმა.
საუბარია უმე-ის შემდეგ მონასტრებზე - წმიდა ჯვრის მონასტერზე სოფელ სტარი ცარტორიისკში (ვოლინის ეპარქია), წმინდა ნიკოლოზის მონასტერი სოფელ მილცში (ვლადიმერ-ვოლინის ეპარქია), სრეტენსკის მონასტერი სოფ. მიხნოვკაში (ვოლინის ეპარქია) და წმინდა სამების მონასტერი სოფელ სტაროსელიეში (ვოლინის ეპარქია).