კოლიბაევკაში უმე-ს საზოგადოება უკანონოდ დარეგისტრირდა მეუ-ში
ხმელნიცკის რეგიონის კამენეც-პოდილსკის რაიონის სოფელ კოლიბაევკაში ხელისუფლებამ უკანონოდ დაარეგისტრირა უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის რელიგიური საზოგადოება, მეუ-ში. ამის შესახებ მჟკ-ს მთავარანგელოზ მიქაელის ეკლესიის წინამძღვარმა დეკანოზმა ტარასი კავულიამ განუცხადა.
მისი თქმით, თემის ახალ ხელმძღვანელად ადგილობრივი ათეისტი ვასილი ზახარენკო დაინიშნა.
მღვდელმა აღნიშნა, რომ ჯერ კიდევ 2022 წლის ივნისში, როდესაც საზოგადოებამ გამართა შეხვედრა და გადაწყვიტა დარჩენა უმე-ში, ხმელნიცკის ხელმძრვანელობას გაეგზავნა წერილები, სადაც რეგიონის გუბერნატორს, სერგეი გამალიას ეცნობა მრევლის პოზიციის შესახებ.
ამავდროულად, 2 თვის შემდეგ, 2022 წლის აგვისტოში, მეუ-ს მხარდამჭერებმა შეხვედრა გამართეს სოფლის კლუბში. ამასთან, ადამიანებმა, რომლებსაც არანაირი კავშირი არ აქვთ საზოგადოებასთან, სავარაუდოდ, ხმა მისცეს ეკლესიის მეუ-სთვის გადაცემას.
„22 აგვისტოს მე უკვე გავუგზავნე წერილი ხმელნიცკის ოლქის გუბერნატორს, ავუხსენი სიტუაცია და შევახსენე, რომ ჩვენი თემი თავის აზრს არ ცვლიდა, შევახსენე ჩვენი თემის კენჭისყრის შედეგები, მოკლედ ვუთხარი, როგორ გაიმართა მეუ-ს შეხვედრა, სად გაიმართა, რა დარღვევებით, - ამბობს მამა ტარასი. - <...> ამ თანდართული წერილის ბოლოს აღვნიშნე, რომ ჩვენი თემი არავის აძლევდა უფლებას შეცვალოს რელიგიური თემის სახელი, შეცვალოს იურისდიქცია, შეცვალოს ხელმძღვანელი.
თავის მხრივ, რელიგიის რეგიონალურმა დეპარტამენტმა მღვდელს საპასუხო წერილი გაუგზავნა. მასში, ოფიციალური პირები მრევლს არწმუნებდნენ, რომ მათ აზრს მოისმენდნენ და გაითვალისწინებდნენ "შემდეგ გადაწყვეტილებებში".
„გასაგებია, რომ არავის არაფერი გაუთვალისწინებია, ვერც იმას ვიტყვით, რომ გუბერნატორმა საერთოდ რამე წაიკითხა. ეჭვი მაქვს, რომ ის კი არ კითხულობს ამ წერილებს, მაშინვე სადღაც განყოფილებებში აგზავნის. მე ასე ვფიქრობ“, - თქვა მღვდელმა.
ტაძრის წინამძღვარმა დასძინა, რომ თემის უკანონო რეგისტრაცია განხორციელდა ზემოდან მიცემული ინსტრუქციის მიხედვით, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის მრევლის ყველა თხოვნისა და მოთხოვნის უგულებელყოფით.
„ჩვენი ხალხი დაძაბულია. მათ იციან, რისკენ ისწრაფვიან, რა მეთოდებით. მათ ეშინიათ ფიზიკური დაპირისპირების - კარების გატეხვის, საკეტების გაჭრის, შესაძლოა, პოლიციის თანდასწრებითაც კი, როგორც ეს ხშირად ხდება ჩვენს ქვეყანაში. როცა პოლიცია ვერაფერს ხედავს და ყველანაირად ცდილობს ჩვენს შეზღუდვას, რომ ჩვენ, როგორც ასეთ შემთხვევებში ამბობენ, „კონფლიქტში არ შევიდეთ“, ანუ ტაძრების დაცვა ვერ შევძლოთ“. - თქვა მან.
ხაზგასმით უნდა აღინიშნოს, რომ ჯერ კიდევ 2005 წელს, ხმელნიცკის რეგიონის ეკონომიკურმა სასამართლომ აღიარა უმე-ს საზოგადოების საკუთრების უფლება სოფელ კოლიბაევკაში მდებარე მიხაილოვსკის ეკლესიაზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, მეუ-ს მხარდამჭერებმა ხმელნიცკის რაიონის სოფელ კოლიბაევკაში მთავარანგელოზ მიქაელის ეკლესიასთან უმე-ის წინააღმდეგ აქცია გამართეს.