მიტროპოლიტი ნეოფიტე: უკრაინის ომი მესამე მსოფლიო ომის ნაწილია
მორფის მიტროპოლიტმა ნეოფიტემ, «Спаси и сохрани» YouTube არხთან ინტერვიუში თქვა, რომ უკრაინის ომი მესამე მსოფლიო ომის ნაწილია.
„რატომ დაუშვა უფალმა მესამე მსოფლიო ომის დაწყება? უკრაინის საკითხი მესამე მსოფლიო ომის ნაწილია. ეს არ არის დასაწყისი, მაგრამ არც დასასრული. ისტორიას უფალი მართავს. ბევრი ხედავს მხოლოდ ადამიანურ ფაქტორს, უთანხმოებებს, შეთანხმებებს, რუსეთსა და ნატოს შორის დაპირისპირებას, ენერგეტიკულ საკითხებს, მაგრამ არის სულიერი მიზეზებიც, რაზეც ზოგიერთმა თანამედროვე წმინდანმა თქვა“, - განაცხადა კვიპროსის ეკლესიის იერარქმა.
მორფის მიტროპოლიტმა დასძინა, რომ უფალი უშვებს ომს ადამიანების გამოსასწორებლად და მოჰყავდა წმინდა იოანე რუსის სიტყვები, რომლებიც წარმოთქვა უხუცეს იაკობთან საუბრისას (ცალიკისთან).
„უხუცესი იაკობი ერთხელ მივიდა წმინდა იოანე რუსის ნაწილების სალოცავად კუნძულ ევბეაზე, მას გამოეცხადა წმინდანი და უთხრა: „ამ სამყაროს გამოსასწორებლად ომი უნდა დაიწყოს, წინააღმდეგ შემთხვევაში კაცობრიობა არ შეიცვლება“, - აღნიშნა მან.
კვიპროსელმა იერარქმა თქვა, რომ იონა კიეველმა იწინასწარმეტყველა უკრაინის ომის შესახებ.
„მათ (ახალი მსოფლიო წესრიგის წარმომადგენლებს – რედ.) სურთ მართლმადიდებლობის გაყოფა. შემდეგ დაასუსტეთ იგი და ამით დაასუსტონ ადამიანი ისე, რომ იგი აღარ გახდეს წმინდანი, რომ აღარ გახდეს ღვთის ხატება.
როგორც მჟკ-მ ადრე დაწერა, ბახმუტში უმე-ს მღვდელმა, სიცოცხლის რისკის ფასად, ასობით ადამიანი გადაარჩინა.