უნეტარესი: გთხოვთ ილოცეთ ლავრის ძმებისთვის
2023 წლის 26 მარტს მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ საზეიმო წირვა აღავლინა კიევ-პეჩერის ლავრის ჯვრის ამაღლების ეკლესიის მახლობლად მოედანზე, იუწყება უმე-ის პრესსამსახური.
თავის ქადაგებაში წინამძღვარმა ყველას სთხოვა ილოცონ მონასტრიდან გაძევებული ლავრელი ძმებისთვის.
„წმიდა მონასტერში ძლიერი ლოცვა ჟღერს. სამყარო ცხოვრობს არა საუბრით, არამედ ლოცვით. გთხოვთ, ძმებო და დებო, ილოცოთ ძმებისთვის, რათა მათ შეასრულონ თავიანთი მსახურება აქ და აღასრულონ ლოცვა მომავალში - მთელი მსოფლიოსთვის, ჩვენი არმიისთვის, ხელისუფლებისთვის და ყველა ჩვენგანისთვის“, - თქვა მისმა უნეტარესმა ონუფრიმ.
მისმა უნეტარესმა თქვა, რომ მონასტერში მთელი მსოფლიოსთვის ლოცულობენ და მოუწოდა, ილოცონ, რათა ძმებმა განაგრძონ ეს ღვაწლი, რომელიც ძალიან სჭირდება მსოფლიოს.
„წმინდა მონასტერში ისმის ძლიერი ლოცვა - როგორც მათი მიწისთვის, ასევე ხალხისთვის და მთელი მსოფლიოსთვის. მსოფლიოში ბევრი ფილოსოფოსი, პოლიტიკოსი, მოსაუბრეა, რომლებიც ბევრს ლაპარაკობენ, მაგრამ ცოტას ლოცულობენ. სამყარო არსებობს არა სიტყვიერებით, არამედ ლოცვით. სამყაროს სიტყვიერება კი არ სჭირდება, არამედ ლოცვა - რათა ადამიანმა გონება ღმერთისკენ მ იმართოს, გაიხსენოს თავისი მაღალი ხვედრი, რომ ღმერთმა შეგვქმნა, ამქვეყნად მოგვავლინა არა იმისთვის, რომ ეს დედამიწა დავანგრიოთ, ერთმანეთი დავხოცოთ, არ უბრძანებია ჩვენთვის, რომ ერთმანეთი დავხოცოთ, შეურაცხყოფა მივაყენოთ, არამედ ვიცხოვროთ მშვიდობით, ჰარმონიით და სიყვარულით როგორც ღმერთის, ასევე ერთმანეთის მიმართ. მისთვის ლოცულობენ წმინდა მონასტერში დღე და ღამე“, - დასძინა უმე-ის წინამძღვარმა.