ლავრას ართმევენ, რომ იქ მირონ არ მოხარშონ, - რუსეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის ღვთისმეტყველი
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმა და ღვთისმეტყველმა, გიორგი მაქსიმოვმა განაცხადა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრას ართმევენ, რადგან ფეოფანიაში უმე-ის საბჭოზე წმინდა მირონის მოხარშვა გადაწყდა.
მამა გიორგი მაქსიმოვის თქმით, „სამყაროს თვითგანვითარება არის კიდევ ერთი ნიშანი სქიზმისა, ავტოკეფალური სტატუსის ამაყი პრეტენზიისა, რომელსაც მსოფლიოში არც ერთი მართლმადიდებელი ეკლესია არ აღიარებს, როგორც უმე’’.
მღვდელმა თავისი ძველი ინტერვიუ გაიხსენა, სადაც ამბობდა, რომ „ამ მირონცხებულ ადამიანებს, ვფიქრობ, ისევ უნდა სცხონ მირონი“.
”ანუ იმ დროს მე კონკრეტულად ვპასუხობდი მირონზე, მაგრამ დღეს მივაქციე ყურადღება, სადაც ახალი სქიზმატები მიტროპოლიტ ონუფრის თაოსნობით აპირებდნენ მირონის მოხარშვას”, - თქვა რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმა.
მან აღნიშნა, რომ „თუკი 2022 წლის აგვისტოში მხოლოდ ამაზე იყო ლაპარაკი, მაშინ 2022 წლის 23 ნოემბერს უმე-ის სინოდმა ოფიციალურად „გადაწყვიტა მირონის ხარშვის განახლება“ და შექმნა შესაბამისი კომისია“.
თეოლოგის თქმით, როგორც მას აცნობეს, „უკვე მიმდინარე წლის თებერვალში უმე ამუშავებდა პრაქტიკულ ნაბიჯებს ამ უკანონობის განსახორციელებლად. ისინი ნამდვილად აპირებდნენ ამის მიღწევას კიევ-პეჩერსკის ლავრაში.
რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის მღვდელმა აღნიშნა, რომ როგორც კი ეს „გაიგონა“, „მისთვის ნათელი გახდა, რატომ დაუშვა უფალმა მდევნელთა მიერ ლავრაზე ამჟამინდელი თავდასხმა“ და „რატომ ამჟამად“.
„თუ უმე-ის უფროსობა აპირებდა ამისთვის ლავრის გამოყენებას, გასაკვირი არ არის, რომ უფალმა ლავრა აღარ დაიცვა. ეს ჩემი პირადი აზრია, რომელსაც არავის ვახვევ თავს, მაგრამ ჩემთვის თავსატეხი ამოიხსნა''.
მანამდე მჟკ-მ დაწერა, რომ ტერნოპოლის ხელისუფლებამ დუმენკო მოიწვია პოჩაევის ლავრაში "მსახურებისთვის".