კიევ-პეჩერის ლავრა. ფოტო: Facebook
14:55 დაპირისპირება უმე-ს მორწმუნეებსა და რადიკალებს შორის. უმე-ის მოწინააღმდეგეებმა თავიანთ რიგებში 15-16 წლის ბიჭები დააყენეს.
14:50 რადიკალების ჩატში გაჩნდა ინფორმაცია, რომ მათ წყლის პისტოლეტები იყიდეს და მორწმუნეების შარდით დასასველებლად ემზადებიან.
13:00 უმე-ის მორწმუნეების მხარდასაჭერად სამხედრო მოსამსახურე ჩამოვიდა. უკრაინის შეიარაღებული ძალების მებრძოლმა კომენტარში თქვა, რომ უმე 30 წელია მოსკოვისგან დამოუკიდებელია. სამხედრო მოსამსახურეს მიაჩნია, რომ აუცილებელია მოლაპარაკებების მაგიდასთან დასხდომა და ვითარების მშვიდობიანი განხილვა.
12:56 ლავრას რადიკალების კიდევ ერთი ჯგუფი უახლოვდება. მორწმუნეებს მონასტრის ტერიტორიაზე შესვლას სთხოვენ. მორწმუნეები აქტივისტებთან მსჯელობას ცდილობენ.
12:07 ბერებმა ჟურნალისტები და პროვოკატორები „აკურთხეს“. მცირე შეტაკებები გრძელდება, ლავრის მცხოვრებლებმა დამსწრეებზე ნაკურთხი წყლის სხურება დაიწყეს. მოსულ აქტივისტებს ეს არ მოეწონათ, საპასუხოდ დაიწყეს არქიმანდრიტ თეოდორზე ბოთლებიდან წყლის შესხმა და ჯოხით ცემა სცადეს, სიტუაციაში ჩაერია პოლიცია.
11:57 პოლიციამ განაცხადა, რომ ვერაფერს ხედავს რადიკალების ქმედებებში, რაც სხვების პროვოცირებას ახდენს. მათ პროვოკაციას სწორედ მორწმუნეები ახდენენ, განაცხადეს სამართალდამცავებმა.
11:46 ლავრის ძმებიდან ერთ ერთი გამოვიდა ხალხის წმინდა წყლის შესასხურებლად.
11:43 მორწმუნეებმა რადიკალები უკან დახიეს, ისინი ლავრის კარიბჭის მეორე მხარეს დგანან.
11:34 რადიკალები ლავრის ტერიტორიაზე შევიდნენ, მორწმუნეები მათ აწვებიან. დაიწყო კონფლიქტები. პოლიცია არ ერევა. მორწმუნეები ყვირიან: "დიდება ქრისტეს - პატივი უკრაინის შეიარაღებულ ძალებს!", "დიდება ღმერთს!", "ქრისტე აღდგა!"
11:15 პროვოკატორების რიცხვი იმატებს, მონასტერში ერთდროეულად რამდენიმე ათეული რადიკალი შეიჭრა.
11:13 კიევ-პეჩერის ლავრაში სამედიცინო ჯგუფი დააფიქსირეს. მათი თქმით, შესაძლო პროვოკაციების გამო დაიბარეს.
11:07 მიტროპოლიტმა კლიმენტმა განაცხადა, რომ კიევ-პეჩერის ლავრის ადვოკატებმა პოლიციაში განცხადება შეიტანეს რადიკალების მუქარის ფაქტზე.
11:00 ახლა მორწმუნეები აგრძელებენ მღვიმელი ბერის წმინდა აღაპის სახელობის ეკლესიის ირგვლივ ლოცვას - ოთხ ადგილას უგალობენ აკათისტებს უფალს, ღვთისმშობელს და მღვიმელ ბერებს. სხვა მორწმუნეები თაყვანს სცემენ მონასტრის სალოცავებს.
10:30. პირველი პროვოკატორები უკვე ლავრაში არიან.
10:00 წმ. მღვიმელი აღაპის სახელობის ეკლესია. მორწმუნეები ლოცულობენ. ჟურნალისტები ესაუბრებიან მიტროპოლიტ კლიმენტს და იღებენ ლოცვას. კომისია ტაძარში იყო, შემდეგ შიგნით გადაინაცვლეს, მორწმუნეები აგრძელებენ ლოცვას. მათთვის ხელის შეშლა ვერ მოახერხეს.
9:50 წმინდა აღაპის სახელობის ტაძარში კულტურის სამინისტროს კომისია მივიდა.
9:40 ლავრის ჯვრის ტაძრის ამაღლება - სრული სახლი.
9:30 მორწმუნეები იკრიბებიან ჯვრის ამაღლების ეკლესიაში.
9:29 პოლიციამ გააძლიერა კიევ-პეჩერის ლავრის უსაფრთხოება. ახლა მონასტრის შესასვლელთან 15-მდე შეიარაღებული სამართალდამცველი მორიგეობს.
8:34 კიევ-პეჩერის ლავრაში გუშინდელივით მოდიან მედიის წარმომადგენლები, რომლებიც კვლავ ცდილობენ მრევლის დისკრედიტაციის ამსახველი ნებისმიერი კადრის გადაღებას.
როგორც მჟკ იტყობინება, 31 მარტს კულტურის სამინისტროს კომისია შენობების სახელმწიფო სარგებლობაში მიღების შესახებ კვლავ უნდა მივიდეს კიევ-პეჩერის ლავრაში, უმე-ის ბერებს დაევალათ მონასტრიდან გასვლა. 30 მარტს ეკლესიის მორწმუნეებმა კომისია ეკლესიებში არ შეუშვეს, მათ ღამე ლავრაში გაათენეს და სამომავლოდ კომისიის წევრების მუშაობის დაბლოკვას აპირებენ. ლავრაში მოსალოდნელია რადიკალების შეჭრა, რომლებსაც მემარჯვენე რადიკალური ორგანიზაციის C14-ის ლიდერმა ევგენი კარასმა მოუწოდა ჯგუფებად შეტევა უმე-ს მორწმუნეებზე.