უმე-ს წინამძღვარი: ჩვენ უნდა ვაიძულოთ თავი ვაკეთოთ სიკეთე, მაგრამ ბოროტება ტალახივით გვეკვრება
ყოვლადწმიდა ღვთისმშობლის ხარების დღესასწაულზე ქადაგების დროს მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ თქვა, რომ სიკეთე, ისევე როგორც ოქრო, ყოველთვის ძალისხმევით მოიპოვება, ხოლო ბოროტება ადამიანს ჭუჭყივით ეკვრის, ამიტომ მნიშვნელოვანია, რომ აიძულოთ თავი აკეთოთ სიკეთე და ილოცოთ, იუწყება news.church.ua.
უმე-ის წინამძღვარმა მორწმუნეებს უამბო ხარების დღესასწაულის არსზე, ასევე იმის შესახებ, თუ როგორ შეუძლია ადამიანმა დაძლიოს ყველა ცდუნება ცხოვრებაში.
,,ყოვლადწმიდა ღვთისმშობელმა შვა ძე ღვთისა, მსოფლიოს მაცხოვარი, დიდი ეპისკოპოსი, დიდი მღვდელმთავარი, რომელიც თავისი სისხლით შევიდა ზეციურ სიწმინდეში და გააღო ხსნის კარი ყოველი ადამიანისათვის’’. აღნიშნა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ.
მიტროპოლიტის თქმით, უფლის გამომსყიდველი ღვაწლის წყალობით, ახლა ყოველი ადამიანი, ვისაც სურვილი გააჩნია, შეუძლია გადარჩეს.
„ერთადერთი, რაც ჩვენგან მოითხოვება, არის ცათა სასუფეველში შესვლა, დაკარგულ სამოთხეში დაბრუნება. ღმერთმა ჩვენთვის დანარჩენი ყველაფერი გააკეთა. მაგრამ იმისათვის, რომ ეს სურვილი საკუთარ თავში განავითაროს, ადამიანმა საკუთარ თავზე უნდა იმუშაოს. იმიტომ, რომ არსებობს ადამიანის ხსნის მტერი, რომელსაც ეშმაკი ჰქვია. ის მუდმივად ებრძვის ადამიანს და ცდილობს დათრგუნოს მასში ყველა კარგი გრძნობა და სურვილი. მაგრამ ჩვენ უნდა ვიბრძოლოთ მის წინააღმდეგ და უფალმა მოგვცა საშუალება, რომლითაც უნდა დავამარცხოთ ეშმაკი - ეს არის ლოცვა და მარხვა“, - განმარტა მისმა უნეტარესმა.
დეკანოზმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ „როდესაც ადამიანი ლოცვითა და მარხვით იწმინდება ყოველგვარი სიბინძურისგან, მაშინ ღვთის მადლი ინერგება ადამიანში და ის თავის სულს აძლიერებს ყოვლისშემძლე ღვთაებრივი მადლის საშუალებით, რაც მას ეხმარება მიწიერ ცხოვრებაში.”
„თუ ადამიანს სულიწმიდის მადლი აქვს საკუთარ თავში, მაშინ ვერც ერთი განსაცდელი ვერ სძლევს მას, რადგან ასეთი ადამიანი, ღვთის ძალით, ნებისმიერ განსაცდელს სძლევს. მაგრამ ამისთვის ჩვენ უნდა ვიმუშაოთ, უნდა ვილოცოთ და ვიმარხულოთ“, - თქვა წინამძღვარმა.
მისმა უნეტარესმა მიტროპოლიტმა ონუფრიმ ყველას ლოცვითა და მარხვის გაძლიერებულს უსურვა მიწიერი გზის გავლა და ქრისტეს ბრწყინვალე აღდგომის, დიდებული და სიხარულის მომნიჭებელი დღესასწაულის შეხვედრა.