პოჩაევის ლავრის ადვოკატმა თხოვნით მიმართა უმაღლესი რადას სპიკერს
პოჩაევის წმინდა მიძინების ლავრის ადვოკატმა თავის მოთხოვნა პარლამენტის ხელმძღვანელს რუსლან სტეფანჩუკს გაუგზავნა.
მჟკ-სთვის მიცემულ კომენტარში ადვოკატმა თქვა შემდეგი:
”2023 წლის 3 აპრილს,პოჩაევის მიძინების ლავრის შენობების საიჯარო ხელშეკრულების შეწყვეტის შესახებ ბრძანებულების 9179 პროექტი უკრაინის უმაღლესი რადას მიმართვის შესახებ რეგისტრირებული იყო უმაღლესი რადას აპარატში, უკრაინის მინისტრთა კაბინეტში.
პროექტის წინასწარი განხილვა ჩაატარა უკრაინის უმაღლესი რადას უკრაინის ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტმა (პოტურაევი მ.რ.) 2 სამუშაო დღის განმავლობაში, მის განხილვაზე პასუხისმგებელი პირების მიერ განსაზღვრული სხვა კომიტეტების დასკვნების გათვალისწინების გარეშე. უკრაინის საერთაშორისო სამართლებრივი ვალდებულებების შესრულების კუთხით ევროკავშირის სამართლის დებულებებთან შესაბამისობის შეფასების გარეშე.
უკრაინის უმაღლესი რადას უკრაინის ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის ასეთი ქმედებები 93-ე დებულების დარღვევაა და მოწმობს მიკერძოებულ დამოკიდებულებას დადგენილების პროექტში განსაზღვრული საკითხის გადაწყვეტის მიმართ.
მთავრობა, რომელიც აცხადებს ევროკავშირს თავის ვალდებულებებს ევროპის საბჭოს წესდებით, არ შეუძლია ღიად დაარღვიოს კონსტიტუცია და საკუთარი რეგულაციები.
ამასთან დაკავშირებით, შესაბამისი მოთხოვნები გაეგზავნა უმაღლესი რადას თავმჯდომარეს რუსლან სტეფანჩუკს უკრაინის ერთიანი საკანონმდებლო ორგანოს აქტების პროექტების განხილვის დადგენილ პროცედურასთან დოკუმენტების და ინფორმაციის მიწოდებასთან დაკავშირებით.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ 2023 წლის 7 აპრილს, დეპუტატმა ფრაქცია ხალხის მსახურიდან, უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარემ ნიკიტა პოტურაევმა თქვა, რომ ხელისუფლება აპირებს იგივე გზას გაიაროს პოჩაევის ლავრასთან, რაც კიევ-პეჩერსკის ლავრასთან მიმართებაში გაიარეს.