ელენსკი: ადგილობრივ ხელისუფლებას არ შეუძლია აკრძალოს უმე, ეს უკანონობაა
ეთნოპოლიტიკისა და სინდისის თავისუფლების სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელმა ვიქტორ ელენსკიმ DW-ს განუცხადა, რომ ადგილობრივი ხელისუფლების ქმედებები რეგიონებში უმე-ის აკრძალვის შესახებ უკანონოა.
მისი თქმით, უზენაესი რადა უკვე განიხილავს კანონპროექტს, რომელიც კანონიერად აკრძალავს ეკლესიის საქმიანობას.
„ადგილობრივი ხელისუფლება ვერ კრძალავს ეკლესიებს. მოტივები და მისწრაფებები გასაგებია, მაგრამ ეს უკანონოა. ზემოაღნიშნული სამთავრობო კანონპროექტი, რომელიც ამჟამად უმაღლეს რადაში განიხილება, სწორედ იმისთვისაა მიმართული, რომ მოსკოვის საპატრიარქოს მხრიდან არ მოხდეს რელიგიური გარემოს მანიპულირება, რომელსაც, თავის მხრივ, მთლიანად კრემლი აკონტროლებს“, - განაცხადა ელენსკიმ.
როგორც მჟკ იტყობინება, პრეზიდენტის წარმომადგენელმა უმაღლეს რადაში განაცხადა, რომ უახლოეს მომავალში მიიღება კანონი უმე-ის აკრძალვის შესახებ.