ჩერკასის მიტროპოლიტი თეოდოსი შინაპატიმრობაში დატოვეს
ჩერკასის სასამართლომ გადაწყვიტა, ჩერკასისა და კანევის მიტროპოლიტი თეოდოსი ელექტრონული სამაჯურით სადღეღამისო შინაპატიმრობაში დატოვოს. ამის შესახებ ეპარქიის პრესსამსახურში განაცხადეს.
სასამართლოს გადაწყვეტილებით, შემაკავებელი ორდერი 60 დღით იმოქმედებს.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2023 წლის თებერვალში სბუ-ს ოფიცრებმა აღძრეს სისხლის სამართლის საქმე მიტროპოლიტ თეოდოსის წინააღმდეგ სსკ-ის 161-ე მუხლის მიხედვით (კონფესიური უთანხმოების გაღვივება).
6 აპრილს სბუ-ს წარმომადგენლებმა მიტროპოლიტი თეოდოსი ეჭვმიტანილად სცნეს „ეპარქიის ვებგვერდზე რუსეთის მართლმადიდებლური ეკლესიის შაბლონის შექმნაზე“. ეპისკოპოსი ბრალდებულია უკრაინის სისხლის სამართლის კოდექსის 436-2 ნაწილის მე-2 და მე-3 მუხლით გათვალისწინებული დანაშაულის ჩადენისთვის (რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული აგრესიის უარყოფა უკრაინის წინააღმდეგ, მისი მონაწილეების განდიდება, გამართლება, კანონიერების აღიარება).