არქიეპისკოპოსი სილვესტერი: უმე აღმოჩნდა საინფორმაციო ბლოკადაში
უკრაინის წამყვანმა მედიამ მოაწყო უმე-ის საინფორმაციო ბლოკადა, განაცხადა კიევის სასულიერო აკადემიისა და სემინარიის რექტორმა, ბელოგოროდსკის არქიეპისკოპოსმა სილვესტერმა ბერძენ ჟურნალისტებთან ინტერვიუში.
„როგორც წესი, ჟურნალისტები უკრაინის ფარგლებს გარეთ გვიკავშირდებიან“, - განაცხადა ეპისკოპოსმა. თითქმის ყველა წამყვანი უკრაინული არხის ჟურნალისტები უბრალოდ უარს ამბობენ ჩვენთან კომუნიკაციაზე’’.
ეპისკოპოსის თქმით, კიევ-პეჩორის ლავრაში დაპირისპირების პირველ დღეებში უმე-ის წარმომადგენლებმა პირადად მიმართეს ტელეარხების ჟურნალისტებს და შესთავაზეს: "მოდით ვისაუბროთ, ჩვენ აგიხსნით ჩვენს პოზიციას".
"მაგრამ კამერითაც რომ იყოს გადაღებული, როგორც წესი, ეს რეპორტაჟში არ ჩანს", - განაცხადა მეუფემ.
მან აღნიშნა, რომ უკრაინული მედია ობიექტური ინფორმაციის ნაცვლად ხშირად ავრცელებს მითებს ეკლესიის შესახებ.
„ყოველდღიურად გამოდის ახალი ამბები იმის შესახებ, თუ რამდენად ცუდად არიან უკრაინის მართლმადიდებლური ეკლესიის წარმომადგენლები. მასმედია ქმნის სურათს, რომ ჩვენ ყველანაირად ნეგატიურები ვართ. ადამიანების უმეტესობა, ვინც უყურებს ახალ ამბებს, ექცევა გავლენის ქვეშ, უჯერებს საინფორმაციო არხებს და, რა თქმა უნდა, აღგიქვამს ჩვენ ამ შექმნილი მითების პრიზმაში“, - თქვა მეუფემ.
„არის საინფორმაციო ბლოკადა უკრაინის მართლმადიდებლობის საკითხებზე და ამ საკითხების გაშუქება უმე-ის წარმომადგენლების მიერ. ჩვენ ვხედავთ ამ ბლოკადის გარღვევის ვარიანტს მხოლოდ უკრაინის ფარგლებს გარეთ მყოფ ჟურნალისტებთან კომუნიკაციით. ისინი სულაც არ დაგვეთანხმებიან, მაგრამ მიმაჩნია, რომ ყველას უნდა მოუსმინონ“, - ხაზგასმით აღნიშნა სემინარიის რექტორმა.
როგორც მჟკ იტყობინება, მასობრივი ინფორმაციის ინსტიტუტის დასკვნებით, უმე-ის შესახებ პუბლიკაციების 82%-ზე მეტში უკრაინული მასმედია იყენებს მტრულ ენას და არღვევს ჟურნალისტურ სტანდარტებს.