პოტურაევი: ჩვენ უნდა ვუთხრათ ევროპას, რომ უმე არის პუტინის დიქტატურის ინსტრუმენტი
2023 წლის 10 აპრილს, სახალხო დეპუტატმა „ხალხის მსახურის“ პარტიიდან, უკრაინის უმაღლესი რადას ჰუმანიტარული და საინფორმაციო პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნიკიტა პოტურაევმა განაცხადა, რომ აუცილებელია ევროპელებს ვუთხრათ, რომ უმე არის პუტინის დიქტატურის ინსტრუმენტი.
უკრინფორმთან ინტერვიუში პოტურაევმა განაცხადა, რომ რელიგიის თავისუფლება ერთ-ერთი ფუნდამენტური ევროპული ღირებულებაა. ამავე დროს, ის დარწმუნებულია, რომ ქვეყნის ხელისუფლება, რომელიც კრძალავს უმე-ს, არ არღვევს რელიგიის თავისუფლებას.
„რას აკეთებს უკრაინა? ის მხოლოდ იმას აკეთებს, რომ ამ კანონპროექტებით (უმე-ის ამკრძალავი, - რედ.) აფიქსირებს, რომ რელიგიური ორგანიზაციები, რომლებიც განლაგებულია აგრესორი და ოკუპანტი სახელმწიფოს ტერიტორიაზე და რომლებიც, ფაქტობრივად, შერწყმულია ე.წ. რუსეთის ფედერაციაში მათ არ შეუძლიათ ურთიერთობა უკრაინულ რელიგიურ ორგანიზაციებთან“.
პოტურაევმა განმარტა, რომ, ფაქტობრივად, საუბარია იმაზე, რომ „უკრაინის რელიგიურ ორგანიზაციებს არ აქვთ უფლება ჰქონდეთ ურთიერთობა ჰქონდეთ აგრესორი სახელმწიფოდან წარმოშობილ რელიგიურ ორგანიზაციებთან და მით უმეტეს, რაიმე ფორმით დაემორჩილონ ასეთ რელიგიურ ორგანიზაციებს“.
მისი აზრით, „ასეთი კანონი შესაძლებლობას მისცემს უკრაინის სახელმწიფოს და ნებისმიერ პირს - მოქალაქეს, პოლიტიკოსს, დიპლომატს - ურთიერთობა ჰქონდეს ჩვენს დასავლელ მეგობრებთან და პარტნიორებთან აბსოლუტურად მშვიდად, დამაჯერებლად და არგუმენტებით.
„თუნდაც იმ თემაზე, ვინც იქ სვამს კითხვებს, ალბათ, ხანდახან არც თუ ისე ნათელ და ამიტომ არცთუ სასიამოვნო კითხვებს ჩვენთვის და ეუბნება მათ, რომ მეგობრებო, ეს (უმე-ის აკრძალვა, - რედ.) რელიგიას არ ეხება. საუბარია ექსკლუზიურად ორგანიზაციებთან ურთიერთობაზე, რომლებიც რეალურად პუტინის დიქტატურის ინსტრუმენტებია“, - განაცხადა სახალხო დეპუტატმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ პოტურაევის თქმით, უკრაინის მთავრობა, რომელიც კრძალავს უკრაინის მართლმადიდებლურ ეკლესიას, არ ებრძვის რელიგიას.