აქტივისტი ლავრაში: დროშა სწრაფად აიღე, მყრალო შვეიცარიელო!
2023 წლის 23 აპრილს კიევ-პეჩორის ლავრაში კონფლიქტი მოხდა. აქტივისტმა დროშით ხელში შვეიცარიის მოქალაქესა და რმეს-ის წევრს სამუილს აგრესიულად მოსთხოვა უკრაინის დროშის ხელში აღება. კონფლიქტი მჟკ-ის კორესპონდენტმა გადაიღო.
„თუ გიყვართ უკრაინა, აიღეთ დროშა“, - განუცხადა აქტივისტმა სამუილს. მან უპასუხა, რომ უყვარს უფალი ღმერთი. „დროშა ავიღე, სწრაფად! - მოითხოვდა აქტივისტი. "უკრაინულად ილაპარაკე, მოსკოველო, უკრაინულად ილაპარაკე!"
როდესაც აქტივისტს აცნობეს, რომ მის თვალწინ შვეიცარიის მოქალაქე იყო, ის გაეცალა შემდეგი სიტყვებით: „კარგი, შენ მღვდელი ხარ. მყრალო შვეიცარიელო“.
რესურსი «Перший козацький» იტყობინება, რომ ეს აქტივისტი არის თაღლითი, რუსლან გეტმანი, რომელიც აგროვებდა ფულს ტერნოპოლის რეგიონის მაცხოვრებლებისგან საქველმოქმედო ორგანიზაციის "უკრაინის ობლების საძმოს" სახელით. მანამდე გეტმანი სკანდალში გაეხვა, როდესაც ის, სამხედრო პირის სახელით ცდილობდა მიეღო შესაბამისი ფინანსური დახმარება ტერნოპოლის ხელისუფლებისგან.
„ფოტოებს იღებს იარაღით ხელში, სინამდვილეში მას არასოდეს ჭერია იარაღი ხელში. სხვა მებრძოლების ზურგს უკან იმალებოდა. კონტუზია არ მიუღია, ანუ თვითონ გააკეთა „ყალბი საბუთები“. ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით მივმართავთ სამართალდამცავ ორგანოებს, სამხედრო პროკურატურას ამ უკანასკნელის პასუხისგებაში მიცემის მოთხოვნით. ყველას, ვინც იცნობს ამ „დამპალს“, შეხვედრისას თვალში მაინც ატაკეთ. იმისათვის, რომ არ ამოეფაროს ადამიანებს, რომლებიც უკრაინას პატივით და ღირსებით იცავენ“, - თქვა ბილან ტარასმა, საზოგადოებრივი ორგანიზაცია ,,ტერნოპოლის შედეგები’’-ს ხელმძღვანელმა გეტმანზე.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ უნიატები ლავრაში დროშით მივიდნენ, რათა „დაეწვათ ეს ეშმაკები“.
ვ უაჟგოროდში ჰოსპიტალიზირებული იქნა უპირატესი ტაძრის მოძღვარი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის შემდეგ სასამართლოს სხდომის.
სასამართლო სხდომა პროტოიერე Дмитрия Сидორის წინააღმდეგ საქმეზე გადაიდო 19 ივნისს.
სასამართლომ მიხაილოვსკის ტაძარი უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის (УПЦ) ქალაქ გოროდიშში კულტურის სამინისტროს მინდობას გადასცა