ჩერნივცში ხელისუფლებამ უმე-ის თემებს ტაძრების ირგვლივ არსებული მიწა ჩამოართვა
2023 წლის 27 აპრილს ჩერნივცის საკრებულოს დეპუტატებმა ერთხმად გადაწყვიტეს, რომ უმე-ის 22 თემს ჩამოერთვას მიწის ნაკვეთები, იუწყება Suspilne Chernivtsi.
რესურსი იუწყება, რომ, კერძოდ, საუბარია საკათედრო ტაძარზე, წმინდა ნიკოლოზის ეკლესიაზე, ,,გორეჩის’’ მონასტერსა და სხვა ობიექტებზე.
ჩერნივცის მერმა რომან კლიჩუკმა ფეისბუქის საკუთარ გვერდზე განაცხადა, რომ „ეს არის ლოგიკური და სწორი ნაბიჯი“. „მჯერა, რომ ჩვენი ქმედება გახდება სტიმული უკრაინის ეკლესიებში გადასასვლელად. გავათავისუფლოთ უკრაინა დამპყრობლებისგან ყველა ფრონტზე! მხოლოდ ამ გზით გავხდებით თავისუფლები!“ - განაცხადა კლიჩუკმა.
მანამდე მჟკ წერდა, რომ ლავრას ადვოკატის მამა ნიკიტა ჩეკმანის თქმით, ხელისუფლების ქმედებები უმე-ს მიმართ უკანონოა, არ იწვევს რაიმე სამართლებრივ შედეგებს და შეიცავს სისხლის სამართლის დანაშაულის ნიშნებს.