ხელისუფლება ჩაატარებს უმე-ის ზიმნენსკის მონასტრის მიწის ინვენტარიზაციას
ვოლინის ოლქის ზიმნენსკის სოფლის საბჭოს დეპუტატებმა გადაწყვიტეს რელიგიური ორგანიზაციების მიერ გამოყენებული მიწის ნაკვეთების ინვენტარიზაცია სოფლის თემის ტერიტორიაზე, იუწყება bug.org.ua.
სოფელ ზიმნეში არის უკრაინის ერთ-ერთი უდიდესი მართლმადიდებლური სალოცავი - უმე-ის სტავროპეგიური სვიატოგორსკის მიძინების დედათა მონასტერი. გარდა ამისა, ზიმნენსკაიას ერთიანი ტერიტორიული საზოგადოების დასახლებებში არის უმე-ის რამდენიმე ტაძარი.
სხდომაზე ზოგიერთმა დეპუტატმა აღშფოთება გამოხატა იმის გამო, რომ 2019 წელს ვოლინის რეგიონალური სახელმწიფო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელმა იური პოგულაიკომ გაახანგრძლივა იჯარის ხელშეკრულება ზიმნენსკის მონასტრის შენობების კომპლექსისთვის. ასევე იყო განცხადებები, რომ სოფლის საკრებულოს უფლებამოსილება მოიცავდა უმე-ის თემების მიერ გამოყენებული მიწის ნაკვეთების იჯარის ხელშეკრულებების შეწყვეტას.
გარდა ამისა, 16 დამსწრე დეპუტატიდან 14-მა მხარი დაუჭირა წინადადებას სოფლის საკრებულოს რიგგარეშე სხდომის მოწვევისა და „სინდისის თავისუფლების სფეროში ეროვნული უსაფრთხოების განმტკიცებისა და უკრაინული მართლმადიდებლური ეკლესიის - მოსკოვის საპატრიარქოს საქმიანობის “  ზიმნენსკის სოფლის საბჭოს ტერიტორიაზე  აკრძალვის“ საკითხის დღის წესრიდის დაყენებას. ამასთან, სოფლის საკრებულოს ადვოკატმა დეპუტატები გააფრთხილა მსგავსი ანტიეკლესიური გადაწყვეტილებების უკანონობაზე.
როგორც მჟკ იტყობინება, 2022 წლის მარტსა და დეკემბერში, სბუ-ს ოფიცრებმა ჩაატარეს ჩხრეკა ზიმნენსკის მონასტერში.
Украინაში სიკვდილიანობა სამჯერ აჭარბებს შობადობას
ნახევარი წლის განმავლობაში რეგისტრირებულია 249 ათასი გარდაცვალება 86,8 ათასი დაბადების წინააღმდეგ. ყველაზე ცუდი მდგომარეობა — ხერსონის და დონეცკის ოლქებში.
ეკლესია აღნიშნავს ღირსი ანტონი პეჩორსკის ხსენებას
კიევო-პეჩერსკის ლავრის დამფუძნებელი პატივს სცემენ როგორც მონაზვნობის მამას რუსეთში.
Блажენнейший ხელმძღვანელობდა ყოვლადღამისთევის მსახურებას კიევო-პეჩორის ლავრაში
წმინდა ანტონი პეჩორსკის ხსენების დღის წინ, უკრაინის მართლმადიდებელი ეკლესიის წინამძღვარმა ლავრაში საღამოს ლოცვა აღავლინა.
ბიბლიის რეგულარული კითხვა ამცირებს სტრესის დონეს, – კვლევა
ისინი, ვინც რეგულარულად კითხულობენ წმინდა წერილს, უფრო ხშირად დაკავებულნი არიან სპორტით, ურთიერთობენ მეგობრებთან და მონაწილეობენ მოხალისეობრივ ინიციატივებში.