უმე-ის საქმეთამმართველი კიევის მახლობლად საგუშაგოზე რამდენიმე საათის განმავლობაში იყო დაკავებული
2023 წლის 6 მაისს სამართალდამცავებმა მიტროპოლიტი ანტონი დააკავეს კიევის მახლობლად საგუშაგოზე, რის გამოც მან ვერ შეძლო ლიტურგიაზე მისვლა ქალაქ გოროდნიცაში (ჟიტომირის რეგიონი) სტავროპეგიურ გეორგიევსკის მონასტერში. ამის შესახებ ეპისკოპოსმა კიევ-პეჩორის ლავრის, წმინდა აღაპიტ მღვიმელის ეკლესიაში ქადაგებაზე ისაუბრა.
მიტროპოლიტმა თქვა, რომ ის 5:30 წუთზე გამოვიდა სახლიდან, მან მოახერხა მხოლოდ პირველ საგუშაგომდე მისვლა, სადაც საბაჟო სამსახურმა სასულიერო პირებთან მისი დოკუმენტების შემოწმება დაიწყო. მას შემდეგ რაც სამართალდამცავებმა მიტროპოლიტ ენტონის პასპორტის მონაცემები მონაცემთა ბაზაში შეიყვანეს, საგუშაგოზე მყოფმა პოლიციამ იერარქის მანქანისა და პირადი ნივთების ჩხრეკა დაიწყო. მაგრამ ჩხრეკის შემდეგაც არ მისცეს გზის გაგრძელების უფლება. უფრო მეტიც, ისინი ცდილობდნენ მისი ტელეფონის წაღებას შესამოწმებლად. მაგრამ მიტროპოლიტმა ანტონმა მთქვა, რომ ამას მხოლოდ სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ გააკეთებს. ერთსაათიანი ლოდინის შემდეგ ეპისკოპოსმა პოლიცია გამოიძახა. ტელეფონზე საუბრისას პოლიციამ უთხრა, რომ მას პრობლემები ჰქონდა - "მშვიდობისმყოფელის" ბაზაში იყო შეყვანილი.
”მე შემიყვანეს ამ მონაცემთა ბაზაში მრავალი წლის წინ, პოროშენკოს დროს, მეუ-ს კრიტიკის გამო,” - თქვა მიტროპოლიტმა ანტონმა. – პოლიციის თანამშრომელს ვკითხე – „მშვიდობისმყოფელის“ მონაცემებს ნამდვილად აქვს რაიმე საფუძველი პოლიციის ქმედებებისთვის? კონსტიტუციით ხომ ეკლესია გამოყოფილია სახელმწიფოსგან“.
მაგრამ მეორე ჩხრეკის შემდეგაც კი მიტროპოლიტი არ გაათავისუფლეს. მას უთხრეს, რომ „სპეცსამსახურის“ თანამშრომელთან გასაუბრებას უნდა დაელოდოს. საპატრულო სამსახურის მოსვლის შემდეგ ეპისკოპოსმა უკანონო დაკავების შესახებ განცხადება დაწერა და მხოლოდ ამის შემდეგ დაუბრუნეს პასპორტი. ყველა ამ მოვლენას 1,5 საათზე მეტი დასჭირდა, რის შედეგადაც მას დრო აღარ ჰქონდა გოროდნიცაში ჩასასვლელად. მიტროპოლიტი ანტონი იძულებული გახდა კიევში დაბრუნებულიყო და ლიტურგია ლავრაში აღევლინა.